Partnerami bloga są:

Fiskars.pl

Idealnytrawnik.pl

piątek, 20 listopada 2015

Kładka i pergola - 7 lat w ogrodzie

Zgodnie z wczorajszą obietnicą dziś wybierzemy się w podróż do przeszłości. Nasze wojaże zakończymy co prawda na teraźniejszości, jednakże wyprawę zaczniemy od 2006 roku, kiedy zaczął powstawać mój ogród. W październiku 2005 roku wprowadziłem się do mojego domu. Przez zimę i wiosnę wile myślałem o otoczeniu mojego domu. Nie było mnie wtedy stać na wynajęcie projektanta, ale za to od pomysłów aż bolała głowa. Wiosną się zaczęło. I trwa tak do dziś. Wciąż jakieś zmiany, nowe rośliny i nowe... pomysły. Na przyszły rok już tez mam kilka nowych dzieł do wykonania. 

Póki co wróćmy jednak do 2006 roku. Początki ogrodu były skromne. Nie było wtedy jeszcze ani chodnika ani kładki i pergoli, o których dziś będę pisał.


Projektując chodnik prowadzący od wejścia do ogrodu z ulicy do wejścia do domu musiałem zmierzyć się z problemem korzeni drzew znajdujących się na miejscu gdzie miała biec ścieżka. Korzenie te były albo tuż pod powierzchnią ziemi albo wręcz wystawały nad ziemię. Początkowo myślałem o ich wycięciu, ale dosyć szybko stwierdziłem, że po pierwsze mogę poważnie uszkodzić system korzeniowy drzew (sosny i dęby), a po drugie drzewa pozbawione grubych korzeni utrzymujących je w ziemi, mogą przy pierwszym silniejszym wietrze przewrócić się i narobić wiele szkód. Poza tym po prostu było mi szkoda ranić te piękne i stare okazy sosen i dębów. W listopadzie 2006 roku powstał  mój pierwszy chodnik. Dziś już go nie ma, niestety zbutwiał. A szkoda, bo był naprawdę śliczny!


Wyrwa w chodniku przetrwała prawie dwa lata. Kładka nad korzeniami pojawiła się w sierpniu 2008 roku. A wraz z nią pergola, która jest swego rodzaju czarodziejskim wejściem do ogrodu.


Przy pergoli posadziłem bluszcze irlandzkie, które niestety nie przetrwały. Początkowo myślałem, że pnącza zmarzły. Z biegiem czasu nabrałem troszkę wiedzy i doświadczenia i dziś już wiem, że one po prostu zimą uschły. Zabiła je długotrwała zimowa susza i niestety mój brak doświadczenia w uprawie tej dosyć wymagającej odmiany bluszczu. Gdybym je dobrze podlał przed nadejściem zimy i podlewał je w przerwach pomiędzy okresami mrozów na pewno przetrwałyby.Poniżej zdjęcie z 2010 roku.


Na miejsce bluszczy irlandzkich posadziłem ukorzenione przeze mnie sadzonki bluszczu pospolitego Woerneri. Na przestrzeni lat ogród znów zmienił kształt. W 2010 roku pojawił się nowy chodnik. W 2012 dosadziłem też sporo nowych roślin. Bluszcz posadzony przy pergoli zaczął szybko rosnąć.W 2014 prawie cała budowla  była już opleciona przez pnącze.


Poniższe zdjęcie zrobiłem wczoraj. Bluszcz pomimo przycięcia znów urósł. Bardzo podoba mi się taka zimozielona brama, Nawet jeśli widoczna jest w lekkiej mgle listopadowego popołudnia.


A co Wy sądzicie o takim wejściu? Czy podoba się Wam pomysł z kładką i pergolą?

2 komentarze: