Partnerami bloga są:

Fiskars.pl

Idealnytrawnik.pl

sobota, 13 września 2014

Trawnik we wrześniu

Wrzesień jest miesiącem, który rozpoczyna jesień w ogrodzie. W tym roku co prawda mamy cały czas wręcz letnią pogodę, ale rośliny, w tym trawa powoli przygotowują się do jesieni. Dni są coraz krótsze przez co ilość światła niezbędnego do wegetacji roślin jest też zmniejszona. 


Trawnik u schyłku lata i w czasie jesieni wymaga specjalnej pielęgnacji. Murawę można kosić aż do pierwszych przymrozków. Jeżeli jednak po ich wystąpieniu pojawi się okres ciepłej pogody, to trawa znów zacznie rosnąć i będzie wymagać koszenia.Jesienią trawę kosimy rzadziej niż latem, najlepiej robić to co ok. 7-10 dni. jest to oczywiście zależne od pogody. Gdy temperatury są wysokie i przy tym jest sporo deszczu, a noce nie są zbyt zimne, trawa będzie rosną w takim tempie jak latem. 
Na trawnikach, w miejscach gdzie rosną drzewa pojawia się coraz więcej opadających z nich liści. Pamiętajmy o ich usuwaniu! Trawa pod zalegającymi liśćmi może zacząć gnić!


Wrzesień to miesiąc, w którym powinniśmy rozpocząć jesienne nawożenie trawników. O tej porze roku stosujemy mieszanki nawozowe, zawierające dużą ilość potasu  fosforu oraz minimalną ilość azotu. Ten ostatni pierwiastek pobudza rośliny do wzrostu, a jesienią nie jest wskazany zbyt intensywny przyrost traw.
 

Potas zapewni trawie większą odporność na niskie temperatury. Poza tym wiosną dzięki niemu trawa pięknie się zazieleni. Jeśli chodzi o dawkę nawozu to na ogół jest to ok. 20 g na 1 metr kwadratowy trawnika (1 kg na 50 metrów kw.). Należy jednak zapoznać się z dawką sugerowaną przez producenta mieszanki.


Trawnik to bardzo istotny, jeśli nie najważniejszy element każdego ogrodu.Zadbajmy o niego również jesienią i cieszmy się widokiem pięknej i gęstej murawy.


Serdecznie zapraszam do codziennej lektury bloga!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz