Partnerami bloga są:

Fiskars.pl

Idealnytrawnik.pl

sobota, 20 września 2014

Hortensje u schyłku lata

Kończy się kalendarzowe lato. Schyłek tej pory roku widoczny jest oczywiście w przyrodzie. Wiele kwiatów już przekwitło, a z drzew powoli zaczynają opadać liście. Hortensje, które kwitły przez całe lato również zaczynają przekwitać.

Hortensje są jednymi z najpiękniejszych krzewów uprawianych w naszych ogrodach. A to dlatego, że mają wspaniałe wielkie kuliste bądź stożkowe kwiaty. Występują one w wielu kolorach począwszy od białego, poprzez kremowy, różowy, czerwony a do różnych odcieni niebieskiego. 

Tak wygląda moja hortensja bukietowa, którą dostałem w tym roku na urodziny od moich sąsiadów Paulinki i Pawła.


Hortensje nie są bardzo wymagającymi roślinami, jednakże żeby dobrze rosły i ładnie kwitły trzeba spełnić kilka niezbędnych warunków.
Hortensje powinny być posadzone w miejscach osłoniętych od wiatru. Najlepsze są dla nich stanowiska półcieniste. Można je posadzić w pełnym słońcu ale wtedy trzeba zapewnić glebie i korzeniom krzewów stałą porcję wilgoci. Przesuszenie podłoża bardzo źle wpływa na te rośliny. Przed posadzeniem hortensji należy wykopać dół co najmniej dwa razy większy niż bryła korzeniowa rośliny. Do takiego dołu należy wsypać obornik oraz mieszankę kwaśnego podłoża z torfem i ziemią odkwaszoną. Po posadzeniu krzewu dobrze jest aby dookoła niego był dołek, w którym będzie zbierać się woda. Hortensje lubią kwaśne, żyzne, przepuszczalne i stale wilgotne podłoża.
 
Poniżej hortensje rosnące w ogrodzie moich rodziców.


Niektóre kwiaty są jeszcze w pełni kwitnienia i mają żywy wspaniały kolor. Inne natomiast już się wybarwiły. Ale nawet te przekwitnięte kwiatostany też ładnie wyglądają i są ozdobą tych krzewów.Serdecznie zapraszam do codziennej lektury bloga!

2 komentarze:

 1. Wspaniały prezent dostałeś Andrzejku, wkrótce będzie to prawdziwy kwitnący krzew. Lubię hortensje i też mam ich sporo. W tym roku dosadziłam do kompletu limonkę (też prezent). Lubię te ogromne, zmieniające barwy kwiatostany. Moje hortensje rosną w pełnym słońcu, z tym półcieniem wciąż mam problem. Wyściółkowanie rabat pozwala na lepsze utrzymanie wilgoci więc świetnie sobie radzą.
  Pozdrawiam cieplutko.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj Ewuniu! Ważne, że Twoje hortensje mają wilgotne podłoże :) Cierpliwie czekam, aż moja jedyna hortensja zacznie rosnąć. Myślę też o kolejnych, różowych i niebieskich. Czeka mnie więc odpowiednie zakwaszanie gleby :) Pozdrowienia Ewuniu, miłego tygodnia!

   Usuń