Partnerami bloga są:

Fiskars.pl

Idealnytrawnik.pl

poniedziałek, 8 września 2014

Begonie w moim ogrodzie

W moim ogrodzie dominują miejsca zacienione lub półcieniste. Ma to swoje plusy i minusy. Do tych pierwszych zaliczyć należy fakt, że większość moich ulubionych liściastych roślin zimozielonych lubi takie warunki. Niestety zdecydowana większość kwiatów preferuje słońce stąd też tak niewiele jest ich w Zimozielonym ogrodzie. Są jednak kwiaty, które poradzą sobie w warunkach słabego nasłonecznienia. To m.in. begonie i niecierpki. Dziś chciałbym zaprezentować Państwu te pierwsze. 
 
Przez całe lato ca jakiś czas dokupowałem begonie i teraz zebrała się ich całkiem niezła kolekcja. Oto one!Jak podaje strona internetowa http://poradnikogrodniczy.pl begonie preferują ziemię żyzną i przepuszczalną, o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym. Większość gatunków begonii najlepiej rośnie na stanowiskach lekko zacienionych. Większe nasłonecznienie zazwyczaj lepiej tolerują odmiany o ciemnych liściach, zaś te o jaśniejszym ulistnieniu potrzebują więcej cienia.
W przypadku uprawy doniczkowej w mieszkaniach, warto zapewnić begoniom miejsce jasne ale ze światłem rozproszonym. Optymalna temperatura w okresie wzrostu i kwitnienia roślin wynosi 18-20°C. W zimie temp. nie powinna spadać poniżej 15°C, a latem wzrastać powyżej 24°C. Latem rośliny należy podlewać gdy ziemia przesycha (zazwyczaj 2 razy w tygodniu), zimą zaś nie podlewa się ich zbyt obficie (nie częściej niż co tydzień). Nawozimy wiosną i latem, kontynuując nawożenie dopóki rośliny kwitną. Co 2 - 3 lata warto rośliny przesadzić.Uwaga - nie każdy to wie! Uprawiając begonie na rabatach i w pojemnikach warto ułamywać pierwsze pąki kwiatowe aby rośliny szybciej osiągnęły docelowe rozmiary. Później warto obcinać zwiędłe kwiatostany aby pobudzać rośliny do tworzenia nowych kwiatów i przedłużyć okres kwitnienia.Serdecznie zapraszam do codziennej lektury bloga!

4 komentarze:

 1. Piękna kolekcja Andrzejku! Uwielbiam begonie. Niestety nie mam odpowiedniego miejsca dla nich. Co jakiś czas próbuję, niestety z marnym efektem. W tym roku sobie odpuściłam. Cóż, nie można mieć wszystkich roślin.
  Przesyłam uściski.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję Ewuniu! Na pewno w przyszłym roku posadzę ich więcej, bo są przepiękne :) A u Ciebie jest tyle pięknych roślin, że nie potrzeba już begonii :) Pozdrowienia!

   Usuń
 2. Kocham begonie, teraz we wrzesniu sa najpiekniejsze...czy mam rację?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj Jolciu! Tak, masz rację, są przepiękne :) Pozdrowienia!

   Usuń