Partnerami bloga są:

Fiskars.pl

Idealnytrawnik.pl

poniedziałek, 15 września 2014

Kiścienie w moim ogrodzie

Kiścienie to wspaniałe liściaste rośliny zimozielone. Pisałem już o nich wielokrotnie! Dziś zapraszam jednak na posta poświęconego tylko i wyłącznie tym pięknym krzewom. Zaprezentuję Państwu odmiany kiścieni, które rosną w moim ogrodzie.

Kiścień wawrzynowy Rainbow (od niego zaczniemy) jest zimozielonym krzewem liściastym, dorastającym w naszych warunkach klimatycznych do wysokości ok. 1 - 1.5 metra. Rośnie dosyć wolno, jego roczne przyrosty mogą osiągać jednak nawet 15 cm. Aczkolwiek w sprzyjających warunkach przyrosty mogą być znacznie większe! 

Tak wyglądał młody krzew dwa lata temu!


To ten sam krzew dzisiaj. Widać jak bardzo przez ten czas urósł.

Z moich obserwacji wynika, że kiścienie (niezależnie od odmiany) w polskich warunkach klimatycznych lepiej rosną w cieniu i w miejscach zacisznych, osłoniętych od wysuszających wiatrów. Nie są tam również narażone na ostre promienie wiosennego słońca, kiedy różnice temperatur pomiędzy dniem a nocą są dosyć duże.


Zimuje w gruncie bez żadnych większych problemów. W bezśnieżne i bardzo mroźne zimy może jednak lekko przemarzać (szczególnie w miejscach nieosłoniętych). Różne strony internetowe podają, że uprawa kiścieni możliwa jest w strefach USDA od 9 do 6, w Polsce wytrzymuje on zimy bez żadnych problemów (i bez okrywania).
A to już  kiścień Zeblid. Jest zimozielonym krzewem liściastym, dorastającym w naszych warunkach klimatycznych do wysokości ok. 0,6 metra i 1 metra szerokości. Rośnie dosyć wolno, jego roczne przyrosty mogą osiągać jednak nawet ponad 10 cm. 


Ostatnią w mojej kolekcji kiścieni jest odmiana Makijaż. Ciekawe wybarwienie liści oraz gęsty pokrój krzewu, a także jego niewielkie rozmiary sprawiają, że będzie wyglądać dobrze w każdym, nawet malutkim ogrodzie. Krzew ten posadziłem w tym roku i mam nadzieję, że już zadomowił się w moim ogrodzie.Więcej informacji o tych wspaniałych krzewach znajdą Państwo na mojej stronie internetowej Zimozielony ogród

Zapraszam do codziennej lektury bloga oraz do pozostawiania komentarzy i uwag. Na każde z nich na pewno odpowiem.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz