Partnerami bloga są:

Fiskars.pl

Idealnytrawnik.pl

niedziela, 3 września 2017

Bluszcz krzewiasty

Podczas ostatniej wystawy "Zieleń to Życie" wiele osób zadawało mi pytania dotyczące bluszczy. Szczególnie tych krzewiastych, które wciąż są mało znane i niestety niedoceniane. A są to piękne krzewy, które z powodzeniem mogą rosnąć jako żywopłot bądź jako soliter, czi pojedynczo rosnący krzew. Dlatego też dziś zapraszam na lekturę kilku słów poświęconych tym właśnie roślinom. 

Bluszcz pospolity krzewiasty (Hedera helix Arborescens) jak sama nazwa mówi rośnie w formie krzewu. Różne źródła podają, że w naszych warunkach klimatycznych może dorastać do ok. 2-3 metrów, chociaż widziałem wyższe okazy. W łagodniejszym klimacie jego wysokość często dochodzi do nawet 5 metrów! Jest to zimozielona roślina, która szczególnie pięknie wygląda w okresie od późnej jesieni do wiosny, kiedy na innych krzewach nie ma już liści. 


Z uwagi na brak korzeni przybyszowych oraz wzniesioną formę krzewu bluszcz ten nie płoży się po ziemi ani nie wspina po podporach. Hedera helix Arborescens można wyhodować z kwitnącej (generatywnej) odnogi bluszczu pospolitego (Hedera helix). Oczywiście możliwy jest również zakup sadzonek w szkółkach ogrodniczych. Zapaleńcom i miłośnikom ogrodów polecam jednak samodzielne wyhodowanie rośliny. Nie jest to trudne, a przynosi wiele radości i satysfakcji. 


Bluszcz krzewiasty lubi miejsca cieniste lub półcieniste oraz wilgotne, przepuszczalne i lekko zasadowe podłoże. Bardzo ważne jest aby gleba była stale wilgotna. Sprzyja to rozwojowi liści i zagęszczeniu rośliny. W naszych warunkach klimatycznych nie przemarza. Jedyne czego wymaga w okresie wegetacyjnym to duża ilość wilgoci. 


UWAGA! Cała roślina jest dla człowieka trująca, szczególnie owoce bluszczu.

Serdecznie zapraszam do codziennej lektury bloga.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz