Partnerami bloga są:

Fiskars.pl

Idealnytrawnik.pl

sobota, 20 maja 2017

Piwonia krzewiasta

Piwonie to jedne z najpiękniejszych kwiatów jakie rosną w naszych ogrodach. Często nazywamy je królowymi ogrodów. Oczywiście o tron konkurują z różami. Które piękniejsze? Kwestia gustu. W Polsce coraz bardziej popularne są piwonie krzewiaste, zwane też drzewiastymi. I pędy drewnieją i roślina wygląda jak krzew.

Już trzeci sezon w ogrodzie moich rodziców rośnie piwonia drzewiasta. Dałem ją mamie w prezencie. W ubiegłym roku piwonia wyraźnie podrosła i pięknie zakwitła.


Piwonie krzewiaste lubią żyzną, zasadową i wilgotną glebę. Dlatego szczególnie w okresie kwitnienia należy ją bardzo regularnie podlewać. Preferują miejsca słoneczne lub półcień, ale w tej drugiej lokalizacji będą gorzej kwitnąć. Są odporne na mróz, ale kiedy roślina wypuści wczesną wiosną młode pędy należy je chronić przed przemarznięciem. Dobrze rosną w miejscach zacisznych i osłoniętych od wiatru. Lubią również dużą  wilgotność powietrza.

Tak piwonia mojej mamy kwitnie w tym roku.


Ich kwiaty są wyjątkowo duże. Występują w różnych kolorach, od białego przez czerwony różowy, żółty czy fioletowy. Na rynku dostępne są też odmiany o kwiatach dwukolorowych. 

Krzewy nie wymagają przycinania. Wiosną natomiast dobrze jest usunąć obumarłe pędy. Polecane jest także usuwanie przekwitniętych kwiatostanów. 

Krzewy mogą mieć nawet ponad metr wysokości i szerokości. Po kilku latach obsypują się wspaniałymi i dużymi kwiatami. 

Piwonie krzewiaste są wręcz obowiązkowym elementem ogrodów japońskich. 

Serdecznie zapraszam do codziennej lektury bloga!

4 komentarze:

 1. To piękne rosliny. Widziałam w Anglii w parku tak duże jak drzewa. Wspaniałe maja kwiaty, olbrzymie. Andrzeju Ty posiadasz w Swoim ogrodzie same rarytasy:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Są cudowne. Ta akurat rośnie po sąsiedzku u moich rodziców, u mnie miałaby niestety trochę zbyt mało słońca :-( Przepiękne piwonie krzewiaste widziałem w Ogrodzie botanicznym w Pradze. Cudowne kolory! Serdeczności.

   Usuń
 2. Pięknie zakwitła! Mam nieciekawe doświadczenia z tą piwonią. Rośnie u mnie od 10 lat i w zasadzie nie urosła. Co roku zawiązuje 2,3 kwiaty. Niby wszystko w porządku a efektu nie ma. Może powinnam ją przesadzić w inne miejsce? Osobiście wolę tradycyjne krzewy piwonii choć urokiem kwiatów są bardzo podobne.
  Miłej niedzieli Andrzejku!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj Ewuniu! Faktycznie te piwonie krzewiaste bywają kapryśne. Moja mama poza tą krzewiastą ma też kilka odmian zwykłej piwonii. Na dniach będą kwitnąć :-) Spokojnego popołudnia :-)

   Usuń