Partnerami bloga są:

Fiskars.pl

Idealnytrawnik.pl

środa, 31 maja 2017

Osmantus Goshiki pod koniec maja

Wśród liściastych roślin zimozielonych rosnących w moim ogrodzie wiele jest takich, które są prawdziwymi perełkami. Do takich rarytasów należy m.in. osmantus Goshiki (Osmanthus heterophyllus Goshiki), który z wyglądu trochę przypomina ostrokrzew. Nie ma on jednak z nim nic wspólnego. W ogrodzie rosną dwa krzewy tej ciekawej odmiany. Jeden niedaleko altanki, a drugi przy oczku wodnym. Po raz pierwszy posadziłem osmantusa w 2007 roku, niestety nie przetrwał on zimy z sezonu 2010/2011. Nie dałem jednak za wygraną i już w kolejnym roku posadziłem następny.


Krzew ten jest rzadko spotykany w polskich ogrodach. A szkoda, bo jest naprawdę piękny. Jest dość odporny na mrozy, jednakże młode rośliny lepiej na zimę okryć agrowłókniną. Różne źródła podają, że może rosnąć w strefach mrozoodporności USDA od 6 do 9. Nie wolno zapomnieć o jego podlewaniu. Najbardziej szkodzi mu zimowa susza i mroźne wysuszające wiatry. Dorosłe osobniki w naszym klimacie mogą wyrosnąć na wysokość od 1 do 1,5 metra. Osiągają również podobną szerokość. Jest to zwarty krzew, dosyć gęsty, o regularnym pokroju. Liście osmantusa, podobnie jak u ostrokrzewu są ząbkowane, jednakże wcięcia ząbków są głębsze, a ich końcówki znacznie bardziej kłujące niż u ostrokrzewu. Ta odmiana ma liście zielonożółte (marmurkowe). Są one dość niewielkie i rosną naprzeciwlegle. Młode listki są bordowe lub jasnobrązowe. 


Osmantus Goshiki w sprzyjających warunkach może późnym latem lub jesienią zakwitnąć. Ma niewielkie, białe niepozorne kwiatki. Powinien rosnąc w miejscu osłoniętym, w żyznej, lekko kwaśnej i przepuszczalnej glebie. Lubi słońce lub półcień. Będzie rósł również cieniu, ale wtedy raczej nie zakwitnie i nie będzie wystarczająco gęsty. W słońcu liście się lepiej wybarwiają. Należy jednak mieć na uwadze fakt, że wczesnowiosenne słońce może poparzyć jego liście, dlatego też lepiej posadzić ten krzew w miejscu, gdzie nie będzie on na to narażony.

W czasie tegorocznej zimy krzewy nie były niczym zabezpieczone. Przetrwały okres mrozów bez większych uszczerbków. Wiosną opadła z nich część liści, które zostały uszkodzone przez mrozy. Ale jak widać na zdjęciach rośliny są obecnie w dobrej kondycji. 

Serdecznie zapraszam do codziennej lektury bloga!

8 komentarzy:

 1. Osmantus Goshiki to przepiękna roślina. Muszę się przyznać, że dla mnie do tej pory była nieznana.
  Andrzejku, jesteś pasjonatem zimozielonych roślin i dlatego nie jestem zaskoczona, że Osmantus znalazł się w Twoim ogrodzie.
  Serdecznie pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj Lusiu! To faktycznie bardzo piękny i rzadko spotykany krzew. Prawdziwa perełka. A wiesz, że w Arboretum w Rogowie rośnie trochodendron araliowaty? To dopiero rarytas. Niestety praktycznie nie do kupienia w Polsce... Ale będę szukał :-) Muszę go mieć :-) Serdeczności!

   Usuń
  2. Zapraszam Lusiu na Otwarte ogrody :-)

   Usuń
 2. Przyznaję, że nie spotkałam dotąd tej rośliny. Jest śliczna! Jej listki są niezwykle ozdobne a cały krzew ma ładny, regularny pokrój. Ciekawa jestem jakie rozmiary osiągnie?
  Przesyłam serdeczne uściski!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj Ewuniu. Bardzo dziękuję za miłe słowa :-) Mam nadzieję, że osmantus urośnie do ok. 1-1,5 metra :-) Pozdrowienia!

   Usuń
  2. No i oczywiście zapraszam na Otwarte ogrody :-) Osmantus i inne ciekawostki czekają :-) Serdeczności Ewuniu!

   Usuń
 3. Nigdy się nie spotkałam z tym przepięknym krzewem. Cudnie wyglądają kolorowe liście. Dobrze, że u Ciebie można oglądać takie rarytasy. Pozdrawiam:):):)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Młode listki osmantusa mają prześliczne przebarwienia. A starsze tez są bardzo ładne :-) Zapraszam na Otwarte ogrody, można będzie go zobaczyć na żywo :-) Pozdrowienia!

   Usuń