Partnerami bloga są:

Fiskars.pl

Idealnytrawnik.pl

piątek, 8 lipca 2016

Pierisy japońskie w Zimozielonym ogrodzie

Pierisy japońskie (w odmianach) to liściaste krzewy zimozielony, które choć coraz popularniejsze, wciąż są wg mnie dosyć rzadko spotykanymi w Polsce roślinami ozdobnymi. A szkoda, bo dobrze znoszą nasze zimy czego dowodem mogą być spore okazy pierisów rosnące w ogrodach botanicznych Krakowa, Warszawy i oczywiście Wrocławia.

W moim Zimozielonym ogrodzie mam kilka różnych odmian pierisów. Rosną one  tutaj od kilku już lat i jak do tej pory (poza odmianą Flaming Silver) świetnie radzą sobie ze śniegiem i mrozem. Przetrwały nawet długą i mroźną zimę z sezonu 2012/2013. Dziś zapraszam do obejrzenia zdjęć tych wspaniałych krzewów. Pokażę Państwu jak wyglądają one pod koniec pierwszej dekady lipca. 

Rozpoczniemy od pierisa White Pearl. Ta niska krzewinka może rosnąć nawet w najmniejszych ogrodach. 


Tuż za nim widoczny jest również niewielki w swoich rozmiarach pieris Little Heath Green. 


Podobnie jak większość liściastych roślin zimozielonych, pierisy wymagają kwaśnej i wilgotnej gleby próchniczej. Krzewy należy regularnie podlewać. Nawet zimą gdy temperatura wzrasta powyżej 0 stopni, a podłoże nie jest zmarznięte wskazane jest podlanie pierisa. Nic tak go nie wyniszcza jak zimowa susza oraz mroźne wysuszające wiatry. 

Wyjątkowo ozdobne i odporne na mrozy są pierisy Little Heath. W ogrodzie mam 3 krzewy tej odmiany!


Trochę mniej odporny jest pieris Flaming Silver. Gdy nie ma śniegu, a temperatura spada poniżej -20 stopni liście mogą przemarznąć. Wtedy wiosną należy usunąć uszkodzone pędy. 


Krzew na pewno wypuści nowe listki. Dodam, że właśnie wiosną są one wyjątkowo dekoracyjne, z uwagi na krwiście czerwoną barwę młodych przyrostów. 


Pieris ten lubi stanowiska cieniste lub półcieniste, dobrze znosi również stanowiska słoneczne, na których lepiej kwitnie, ale w takim miejscu szybciej wysusza się podłoże. W miejscu słonecznym narażony będzie również na duże wahania temperatur późną zimą i wczesną wiosną, gdy słońce świeci coraz mocniej ogrzewając powierzchnię i rośliny, natomiast noce mogą być jeszcze mroźne. Ściółkowanie korą sosnową zapobiega nadmiernemu parowaniu wody z gleby latem, natomiast zimą zabezpiecza system korzeniowy przed przemarznięciem oraz wysuszeniem. 

Poniżej odmiana Debutante.


A to już mój ostatni, tegoroczny nabytek. To Bonfire. To jedna z piękniejszych odmian! Szerzej pisałem o nim TUTAJ


Gorąco polecam uprawę pierisów japońskich. Te przepiękne rośliny dodadzą uroku naszym ogrodom o każdej porze roku, nawet zimą. A to dlatego, że nie gubią one liści! 

Duży wybór różnych odmian pierisów znajdą Państwo w Szkółce Roślin Ozdobnych i Owocowych w podwarszawskich Janczewicach, ul. Jedności 114.

A już jutro zapraszam na ogrodowo-podróżnicze podsumowanie pierwszej połowy 2016 roku.

Serdecznie zapraszam do codziennej lektury bloga!

2 komentarze:

  1. Bardzo ładne i jakie soczyste mają listki moje odchorowały zimę ale jeszcze nie doszły całkowicie do siebie powoli się regenerują pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dzięki, staram się o nie dbać. Rosną w zacisznych i osłoniętych miejscach co na pewno, szczególnie zimą bardzo im sprzyja. Pozdrowienia!

      Usuń