Partnerami bloga są:

Fiskars.pl

Idealnytrawnik.pl

środa, 13 lipca 2016

Oczko wodne latem

Woda jest nieodłącznym elementem naszego życia. Już w starożytności była ona często ważnym elementem ozdobnych ogrodów. We wspaniałych ogrodach japońskich czy chińskich woda dopełnia harmonię pięknych kompozycji. Urok wody docenili też Włosi i Francuzi, stawiając piękne fontanny i budując wielkie akweny przy pałacach. Dziś my również możemy korzystać z uroków oczek wodnych, ciesząc się bogactwem roślin czy ryb. Aby jednak nasze oczko nie było źródłem stresów i nadmiernych wydatków należy je mądrze zaplanować i przez cały rok pielęgnować.


Bardzo ważny jest wybór odpowiedniego miejsca na oczko wodne. Najlepiej, jeżeli znajduje się ono na terenie gdzie nie ma drzew. U mnie w ogrodzie, z racji tego, że mieszkam na terenie zalesionym, jest mnóstwo drzew. Moje oczko wodne narażone jest więc przez cały rok na spadające igliwie, a jesienią na spadające liście (szczególnie dębowe). Jest na to jednak rada. Jesienią nad oczkiem można rozciągnąć siatkę zabezpieczającą przed opadającymi liśćmi. Czemu jest to takie ważne? Otóż liście zakwaszają wodę powodując tym samym zaburzenia równowagi biologicznej w oczku. Tylko naprawdę duże oczka (a w zasadzie stawy) mogą nie być zabezpieczane przed liśćmi.


Latem także należy zadbać o nasze oczko. Zabiegi takie jak regularne usuwanie glonów, wybieranie z wody różnych nieczystości (liście, igły, gałęzie), usuwanie nadmiaru rzęsy wodnej czy stosowanie specjalnych preparatów chemicznych przeciw glonom czy do klarowania wody sprawią, że nasze oczko będzie ładnie wyglądać. Jeżeli na kamieniach, którymi obłożymy oczko wyrośnie mech nie usuwajmy go. Jak widać na poniższym zdjęciu takie omszone kamienie wyglądają bardzo dekoracyjnie i sprawiają, że nasz mini akwen wygląda bardziej naturalnie.


Oczko, jeżeli nie jest wielkim stawem powinno być wyposażone w pompę z filtrem, który będzie regularnie oczyszczać wodę. Najlepsza jest pompa fontannowa gdyż ta napowietrza wodę (efekt fontanny). Filtry należy co jakiś czas czyścić i wymieniać w nich elementy filtrujące. Budując oczko zaplanujmy od razu doprowadzenie do oczka prądu, który pozwoli nam na podłączenie urządzeń filtrujących.


Oczka wodne są wyjątkowo dekoracyjnym elementem ogrodów. Jednak żeby cieszyć się ich widokiem należ o nie dbać przez cały rok! 
Serdecznie zapraszam do codziennej lektury bloga!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz