Partnerami bloga są:

Fiskars.pl

Idealnytrawnik.pl

czwartek, 7 lipca 2016

Juka karolińska - kwitnienie

Przełom czerwca i lipca to okres kwitnienia juk karolińskich zwanych też ogrodowymi (yucca filamentosa). Te niezwykle dekoracyjne byliny pochodzą z południowo-wschodnich rejonów USA. Dzięki egzotycznemu wyglądowi, pięknym kwiatom i zimozielonym rozetom liściowym juki zdobyły one w Polsce ogromną popularność i spotkać je można w wielu ogrodach czy parkach. 

W moim ogrodzie juki rosną od kilku już lat. Początkowo posadziłem je w innym miejscu, ale w 2011 roku trafiły nad oczko wodne na swoje docelowe mam nadzieję stanowisko. Wszystkie juki pochodzą od jednej rośliny, która od wielu lat rośnie w ogrodzie moich rodziców.


Olbrzymie kwiatostany są prawdziwą ozdobą juki. Pęd, na którym wyrastają dzwonkowate kwiaty może mieć nawet prawie 2 metry wysokości! Na połowie tej długości znajdziemy gęsto osadzone w wiechę dzwonkowate kremowe lub białe kwiaty. 


Juki najlepiej kwitną kiedy rosną w pełnym słońcu. W moim ogrodzie byliny te mają trochę słońca przed południem i ok. 2 godziny słońca w godzinach popołudniowych. Czyli nie ma go zbyt wiele. Mimo tego jednak pięknie kwitną! 


Juka karolińska ma kila odmian, które mogą rosnąć w naszym klimacie. Ale to nie jedyny gatunek juk możliwych do uprawy w naszym kraju. 

Już we wrześniowym numerze Magnolii (w kioskach za ok. 5 tygodni) znajdziecie wiele przydatnych informacji o warunkach uprawy juk oraz o gatunkach, które można uprawiać w naszych ogrodach.

Serdecznie zapraszam do lektury!

6 komentarzy:

 1. Juki sa naprawdę piękne, zwlaszcza zimą i teraz jak maja wielkie kwiaty! Zaskakująco wytrzymałe na nasze mrozy. Mam 3 malutkie. P.s. To rzeczywiście dobra cena jak na taką duzą kalinę, w tej szkółce. Ach gdybym więcej zarabial:-)... Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, bardzo je lubię :-) Faktycznie cena była dobra, ale samochód za mały :-( Pozdrowienia!

   Usuń
 2. Lubię juki i mam ich kilka. Dwie już przekwitły cztery kwitną a jedna jest jeszcze w pąkach.
  Serdecznie pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Super, dodają w ogrodzie sporo egzotyki. Bardzo je lubię :-) Pozdrowienia Lusiu!

   Usuń
 3. to prawda że ostatnio możemy coraz częściej je spotkać w naszych ogrodach, i to dobrze bo w okresie kwitnienia wygląda zjawiskowo :) właśnie ostatnio zachwycałam się nią u mojej mamy, coś pięknego!
  uściski Andrzeju

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Są bardzo piękne. Lubię je latem za wspaniałe kwiaty, a poza sezonem za piękne rozety z liści. Serdeczności!

   Usuń