Partnerami bloga są:

Fiskars.pl

Idealnytrawnik.pl

piątek, 22 lipca 2016

Park romantyczny w Arkadii

Przedostatnią niedzielę spędziłem w Ogrodach i Pałacu w Nieborowie oraz w parku romantycznym w Arkadii. Odwiedziłem również Łowicz, który zrobił na mnie dosyć duże wrażenie. Miastu temu poświęcę oddzielny post. Natomiast o wizycie w Nieborowie przeczytacie TUTAJ  Dziś jednak zapraszam do Arkadii, tej koło Nieborowa!

Jak podaje strona internetowa Muzeum w Nieborowie i Arkadii (http://www.nieborow.art.pl/o-muzeum/historia-ogrodu-w-arkadii/) Pierwsze założenia ogrodowe w stylu angielskim zaczęły powstawać w Polsce na początku lat 70. XVIII wieku w okolicach Warszawy, spośród których wyróżniały się bogactwem założenia ogrody Kazimierza Poniatowskiego na Solcu, Na Książęcym i Na Górze, Izabeli Lubomirskiej w Mokotowie, Izabeli Czartoryskiej w Powązkach, Michała Poniatowskiego w Jabłonnie, a na prowincji Aleksandry Ogińskiej w Siedlcach i Szczęsnego Potockiego w Zofiówce za Humaniem na Ukrainie. Wśród tych ogrodów znaczące miejsce zajmuje Arkadia założona przez Helenę Radziwiłłową w 1778 roku.

Poniżej Świątynia Diany.


Architektoniczną i ogrodową oprawę opracował Szymon Bogumił Zug przy dużym osobistym zaangażowaniu i udziale księżny. Pomysły architektoniczne szkicowali Jan Piotr Norblin i Aleksander Orłowski, które realizował do 1797 roku Zug, a później Henryk Ittar. Do zakładania ogrodu księżna przystąpiła wiosną 1778 roku, lecz rozwijała go i komponowała dalej, przez ponad dwadzieścia lat, aż do swojej śmierci w 1821 roku. Pierwszymi budowlami, które powstały na brzegu spiętrzonego w 1781 roku wielkiego stawu arkadyjskiego, były Kaskada i Chata przy Wodospadzie (1781), a nieco później Przybytek Arcykapłana (1783) i Świątynia Diany (1783-1785) z plafonem Norblina wyobrażającym Jutrzenkę oraz Akwedukt (1784). 

A to już widok na wnętrza Świątyni Diany i zebrane w nich artefakty.


W latach 1785-1789 został zbudowany na Wyspie Topolowej symboliczny Nagrobek Księżny z wieloznaczną sentencją łacińską Et in Arcadia ego, wzorowany na Grobowcu Jean Jacques Rousseau w Ermenoville, a także wzniesiona z polnych głazów Grota Sybilli, rustykalne Chatki Filemona i Baucydy oraz Łuk Kamienny, Zakątek Melancholii, Brama Czasu, krąg ołtarzowy na Wyspie Ofiar. W latach dziewięćdziesiątych kontynuowana była rozbudowa Arkadii pod kierunkiem Zuga. Powstaje wtedy przylegający do Łuku Kamiennego Dom Murgrabiego i Domek Gotycki nad Grotą Sybilli. W ostatnich latach upływającego wieku zostało urządzone w Świątyni wnętrze Gabinetu Etruskiego z neoklasycystycznym wystrojem i malowidłami Michała Płońskiego i Aleksandra Orłowskiego.

Przed Świątynią Diany znajduje się dosyć duży staw.


Idąc w kierunku Akweduktu na jednym z drzew napotkałem cało stadko tzw. tramwajów.


Około 1800 roku następuje zwrot księżny ku estetyce ogrodu romantycznego. W tym czasie ogród w Arkadii wychodzi z niewielkiego i zamkniętego dotychczas obszaru parku sentymentalnego na okoliczne rozległe pola położone za rzeczką Skierniewką, swobodnie wkomponowujac osie widokowe i nowe budowle w rozległą przestrzeń otaczającego go naturalnego krajobrazu. Śmiałe zamierzenia księżny z tego czasu realizował w Arkadii młody romantyczny wizjoner, niezwykle utalentowany architekt nowego pokolenia Henryk Ittar. Powstał wtedy Grobowiec Złudzeń (1800) zbudowany na położonych za rzeczką Polach Elizejskich, Cyrk Rzymski (1803) i Amfiteatr (1804). Nieco później powstaje ludowy Domek Szwajcarski kryjący w sobie baśniowe ,,wnętrza kryształowe'' (1810), który księżna umiejscowiła wśród zabudowy arkadyjskiej wsi.
A to już wspomniany wcześniej Akwedukt.


W ten charakterystyczny dla epoki romantyzmu sposób Radziwiłłowa wprowadziła do swojego ogrodu zarówno baśniowość, jak i ludowość, a urządzone w 1814 roku w Domku Gotyckim ,,mieszkanie rycerza'', poświęcone synowi Michałowi Gedeonowi, bohaterskiemu generałowi napoleońskiemu, nawiązało także do romantycznych uniesień patriotycznych, powszechnych wśród warstw oświeconych w okresie tuż po utracie niepodległości przez kraj. Wcześniejszy ideowo-filozoficzny program ogrodu, oparty na skojarzeniach mitologicznych, literackich, a nawet na rytach masońskich, od początku istnienia ogrodu był zdominowany przez symbolikę znaczeń zaszyfrowanych w kompozycji założeń architektonicznych, także w małych formach ogrodowych, w sentencjach umieszczanych na budowlach, tablicach i głazach, nawet w ukształtowaniu nasadzeń zieleni i kwiatów. Stąd nazwy poszczególnych budowli i konstrukcji ogrodowych, jak Przybytek Arcykapłana, Świątynia Diany (Miłości, Mądrości), Grota Sybilli, Grobowiec na Wyspie Topolowej, Domek Gotycki, Grobowiec Złudzeń i im podobne.

A tu możemy podziwiać Przybytek Arcykapłana...


 oraz Łuk Grecki i Dom Murgrabiego.


Helena Radziwiłłowa zgromadziła w Arkadii bogatą kolekcję sztuki antycznej oraz rzeźb antykizujących i kopii dzieł antycznych, a także ,,starożytności'' średniowiecznych i renesansowych, z których utworzyła swoiste muzeum w Świątyni Diany. Znalazły się w nim Głowa Niobe, Popiersie Rzymianki, grecko-rzymskie stele, sarkofagi i urny grobowe, ozdoby ogrodowe, architektoniczne elementy lapidariane oraz obiekty antykizujące, jak rzeźba Śpiącej Ariadny, popiersie Meleagra, młodego Rzymianina, Trójnóg Stanisława Augusta, a także manierystyczny Maszkaron Guglielmo della Porta i hermy dłuta Michałowicza z Urzędowa. Podobny charakter mają dzieła sztuki wykonane na zamówienie księżny, jak Św. Cecylia dłuta Pietro Staggiego i Geniusz Śmierci Iwana Martosa. Osobliwością kolekcji są sprowadzone przez księżnę z Podola ,,baby'', kultowe rzeźby połowieckie z XII-XIII wieku.

Poniżej Domek Gotycki i Grota Sybilli.


Arkadia to bardzo ciekawe miejsce. Można tu pospacerować podziwiając romantyczne założenia parku i interesujące budowle. Część z założeń już nie istnieje. Nie ma amfiteatru, willi Aleksandry czy cyrku rzymskiego. Jednak nie przeszkadza to specjalnie w zwiedzaniu tego miejsca, które gorąco Wam polecam.

W poście wykorzystałem materiały dostępne na oficjalnej stronie internetowej Muzeum w Nieborowie i Arkadii http://www.nieborow.art.pl/o-muzeum/historia-ogrodu-w-arkadii/

Serdecznie zapraszam do codziennej lektury bloga!

2 komentarze:

  1. Ten park to perełka :)Przeczytałem swego czasu książkę album o pałacach, rezydencjach i dworach w powiecie grójeckim (też okolice Piaseczna). Było też o założeniach ogrodowych, w większości znacznie zniszczonych. Zdecydowana większość posiadłości jest odrestaurowana w rękach publicznych i prywatnych lub w trakcie renowacji - odzyskuje dawny splendor!(choć te w rękach prywatnych bywają mocno przebudowywane). Dużo tego było - a to tylko te na południe od Warszawy i na zachód od Wisły! Pozdrowienia.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Muszę koniecznie poszukać tego albumu. Z Brwinowa to niedaleka wycieczka i chętnie bym się tam wybrał :-) Byłem pod ogromnym wrażeniem pałaców w okolicach Jeleniej Góry. Wspaniałe rezydencje, piękne parki i ogrody. Pozdrowienia!

      Usuń