Partnerami bloga są:

Fiskars.pl

Idealnytrawnik.pl

wtorek, 26 lipca 2016

Aukuby japońskie latem

Aukuby japońskie (aucuba japonica) to jedne z najbardziej egzotycznych krzewów w moim ogrodzie. W Polsce są one dość rzadko spotykane, a to dlatego, że w niektórych rejonach kraju mogą przemarzać. Na Pomorzu, Dolnym Śląsku, Opolszczyźnie w Wielkopolsce czy na Ziemi Lubuskiej powinny sobie jednak poradzić. Jak widać po moich doświadczeniach ich uprawa możliwa jest również w centralnej Polsce. Ogólnie rzecz biorąc można uznać, że aukuby powinny wytrzymać zimy do strefy USDA 6b. 

W ogrodzie mam 3 krzewy odmiany Crotonifolia oraz 1 krzew odmiany Dentata. 


Ten zimozielony krzew liściasty w naturalnych warunkach dorasta do wysokości 2-3 metrów. Pochodzi z Japonii. Rośnie powoli. W naszym klimacie rośliny te najprawdopodobniej mogą osiągać wysokość ok. 1 metra. Moje aukuby Crotonifolia mają teraz ok. 90 cm wysokości i przypuszczam, że za dwa lata powinny przekroczyć magiczną wysokość 100 cm.


Idealnym miejscem sadzenia aukuby są tereny zacienione lub z niewielkim nasłonecznieniem (półcieniste). Powinny one być zaciszne (osłonięte od wiatru). Dobrze rosną pod dużymi drzewami, które zapewniają im ochronę przed zbyt mocnymi promieniami naszej dziennej gwiazdy. Aukuba lubi glebę próchniczą, lekko kwaśną lub obojętną. Uwielbia ściółkowanie np. korą sosnową.


Wielokrotnie pisałem już o fatalnym wpływie pogody na rośliny jaki miał miejsce na przełomie 2015 i 2016 roku. Ciepła i wilgotna jesień i początek zimy (Boże Narodzenie z temperaturami rzędu +15 stopni) sprawiły, że wiele roślin nie przerwało swojej wegetacji. Jednak w ciągu kilku dni temperatury gwałtownie spadły do -23 stopni nocą przy gruncie. Taki nagły atak bezśnieżnej zimy zniszczył mi kilka roślin. Aukuby Crotonifolia straciły przez to sporo liści, ale same rośliny nie zostały uszkodzone. Większość pąków zakwitła, a te które przemarzły poobcinałem. Dzięki temu krzewy wypuściły nowe gałązki i liście.


Odmiana Dentata, o ciemnych i jednolitych liściach, jest trochę bardziej odporna na mrozy. Mimo tego, że krzew przesadzałem w październiku, mrozy i brak śniegu go nie uszkodziły. 


Dookoła Dentata rosną dosyć spore hosty. Będę musiał je przesadzić gdyż na pewno w przyszłym roku byliny się jeszcze bardziej rozrosną.


Aukuby są bardzo pięknymi roślinami. Jestem przekonany, że będą wspaniałą ozdobą zacienionych i zacisznych ogrodów. 

Serdecznie zapraszam do codziennej lektury bloga!

2 komentarze:

  1. Ja posadziłem dwie odmiany 'Sulphurea Marginata' i 'Picturata'. Oby przyszłe zimy były tak ciepłe jak 3 ostatnie.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Super, gratulacje. Moje Crotonifolie rosną w tym miejscu już chyba z 7 lat. Póki co nawet zima z sezonu 2012/2013 nie była im straszna :-) Pozdrowienia!

      Usuń