Partnerami bloga są:

Fiskars.pl

Idealnytrawnik.pl

czwartek, 5 maja 2016

Pieris japoński Bonfire

Na początek wyjaśnienie wczorajszej zagadki dotyczącej kwiatów tajemniczego różanecznika. To odmiana hybrydowa Viscy. Wkrótce szerzej opiszę ten piękny krzew. Dziś natomiast przybliżę Państwu inną wspaniałą roślinę jaką jest pieris japoński Bonfire. 


Różne źródła podają, że wytrzymuje on spadki temperatur do -27 stopni C. Jednak pamiętajmy, że w Polsce pierisy należy sadzić w miejscach osłoniętych od mroźnych i wysuszających wiatrów. W cieplejszym klimacie można go sadzić w pełnym słońcu jednak w strefach USDA 6b i 7a lepiej posadzić jest krzew w półcieniu. Z pewnością należy zapewnić mu miejsce, gdzie wczesnowiosenne słońce nie sparzy liści.


Ten zimozielony krzew liściasty będzie ozdobą każdego ogrodu przez cały rok. Szczególnie piękny jest jednak wiosną. Najpierw już od końca marca lub od kwietnia zdobią go białe, dzwonkowate kwiaty. Później, najczęściej pod koniec kwietnia lub w maju pojawiają się młode liście, które przybierają początkowo wspaniałe kolory w odcieniach czerwieni.


Pieris Bonfire to dosyć zwarty i kompaktowy krzew. Rośnie dosyć wolno. Po kilkunastu latach może osiągnąć wysokość ok. 1 - 1,5 metra. Szerokości starszych krzewów raczej nie przekroczy 1 metra. O tym jak krzew radzi sobie w klimacie środkowej Polski będę Państwa na bieżąco informował na blogu. Muszę się pochwalić, że od kilku dni pieris Bonfire rośnie w moim ogrodzie.

Więcej informacji o tej odmianie pierisa już wkrótce znajdą Państwo na mojej stornie internetowej www.zimozielonyogrod.pl Na tej samej stronie można znaleźć informacje o strefach mrozoodporności. 

Serdecznie zapraszam do codziennej lektury bloga!

4 komentarze:

 1. Dobry wieczór. Bardzo ładny, duzy okaz :-) Jestem zdania, że warto w miarę możliwości (finansowych) kupować większe krzewy, by szybciej osiągnąć super efekt. W pierisach najbardziej podobają mi się czerwonawe młode liście. Miejsce na piersa zostawione :-) Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam serdecznie! Krzew posadziłem kilka dni temu. Jego barwy są zachwycające! Jeśli mogę coś zasugerować, to proponuję jeszcze odmiany Little Heath, Mountain Fire oraz Forest Flame :-) No i wiele innych, bo jestem wielkim fanem pierisów :-) Pozdrowienia!

   Usuń
 2. witam, czy moglibyśmy porozmawiać na temat choroby pierisa ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, oczywiście. mail i telefon do mnie znajdzie Pani (Pan) na mojej stronie internetowej www.zimozielonyogrod.pl

   Usuń