Partnerami bloga są:

Fiskars.pl

Idealnytrawnik.pl

poniedziałek, 13 października 2014

Roczne przyrosty roślin 1

W ubiegłym roku w moim ogrodzie pojawiło się sporo nowych roślin. Dziś chciałbym przedstawić Państwu 4 z nich. To bambus karłowaty Variegatus, kalina sztywnolistna, cyprysik tępołuskowy Nana Gracilis oraz żywotnikowiec japoński Variegata. Trzy ostatnie z nich posadziłem prawie dokładnie rok temu, na przełomie września i października 2013.

Tak wyglądał żywotnikowiec rok temu.


A tak wygląda dziś. Bardzo ciekawe są lekko spłaszczone gałązki krzewu, przypominające trochę tuję. Są one jednak grubsze i wyglądają trochę jak łuski na jakimś prehistorycznym gadzie. Co do tempa jego wzrostu i wielkości dorosłych krzewów. Proszę się nie sugerować opisami w niektórych sklepach internetowych. W naszym klimacie krzew ten rośnie wyjątkowo powoli i nie powinien przekroczyć ok. 1,5 - 2,5 metra wysokości.


Poniżej ubiegłoroczne zdjęcie kaliny sztywnolistnej.


Krzew sporo urósł i ma już pąki kwiatowe, które rozwiną się wiosną. Ten liściasty krzew zimozielony przywędrował do Europy dopiero na początku XX wieku. Pochodzi z zachodnich i północnych Chin. Ozdobą tej odmiany kaliny są liście, które na stronie wierzchniej są mocno pomarszczone. W optymalnych warunkach krzew ten dorasta do ok. 3 metrów wysokości!


A to już zdjęcie bambusa i cyprysika. Zrobiłem je jesienią 2013.


Tak krzewy te wyglądają dzisiaj.

Bambus karłowaty (Pleioblastus fortunei "Variegatus") chociaż podobny jest z wyglądu do niektórych naszych traw to jednak pochodzi z dalekiej Azji. Jak większość bambusów również ten należy do roślin ekspansywnych, rozrastających się poprzez korzenie rozłogowe. Dlatego sadząc go należy przewidzieć jaką powierzchnię ma nam zarosnąć. Teren ten należy ograniczyć wkopywanymi w ziemię borderami. Jeśli tego nie zrobimy bambus będzie się rozrastał tam gdzie chce, a nie tam gdzie my chcemy.


Cyprysik tępołuskowy Nana Gracilis (Chamaecyparis obtusa Nana Gracilis) to niewielkich rozmiarów krzew, który rośnie bardzo wolno. Czasami nawet poniżej 4 cm rocznie. Dlatego też nadaje się do małych ogrodów. Świetnie będzie się komponował z innymi miniaturkami. W naszym klimacie dorosłe krzewy nie powinny przekroczyć 120 - 150 cm wysokości.


Już wkrótce przedstawię kolejne rośliny, opiszę ich przyrosty oraz warunki uprawy.

Serdecznie zapraszam do codziennej lektury bloga!

6 komentarzy:

 1. Ciekawa jestem Twoich doświadczeń. Kalina sztywnolistna rosła u mnie kilka lat, aż jednej bardzo ostrej zimy przemarzła na zawsze, nie kupowałam już następnej, wybrałam gatunki bardziej pewne.
  pozdrawiam,
  m.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj, zobaczymy co będzie z nią dalej. W mojej okolicy rośnie kilka sporych okazów kaliny sztywnolistnej. Przetrwały już wiele zim i sądzę, że moja też przetrwa. Jedyne co może jej grozić to zimowa susza :) Postaram się więc ją przed tym ochronić. Pozdrowienia!

   Usuń
 2. Witam fajnie wyglądają te twoje nowe rośliny ja w tym roku kupiłem też bambusa karłowatego ale prawdę mówiąc szukam bambusa wysokiego o grubych łodygach jakoś w moich stronach nie mogę nigdzie go trafić w zeszłym roku kupiłem nasiona tego bambusa ale były do niczego bo na 20 nasion żadne nie wzeszło pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj, fajne sadzonki bambusów Jumbo - bo pewnie o taki Ci chodzi można znaleźć w sklepach internetowych lub Allegro. Trzeba jednak uważać na pochodzenie sadzonek, często są to krzewy wyhodowane w Holandii, które mogą nie przystosować się do naszych zim. Pozdrowienia!

   Usuń
 3. Ciekawe obserwacje Andrzejku. U mnie też rośnie ta kalina ale nie jestem z niej zadowolona. W porywach miała już około 2 m. Ale co roku część nadziemna przemarza mimo, że rośnie w bardzo zacisznym kąciku. Tak więc co roku muszę ciąć. Już kilka razy chciałam się jej pozbyć ale nie mam sumienia bo wiosną wypuszcza nowe pędy i pnie się do góry.
  Gorąco pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo dziękuję Ewuniu za miłe słowa :) A może Twojej kalinie szkodzi wiosenne słońce, albo zimowa susza? Spróbuj ją podlewać w okresie odwilży. Jeśli rośnie w miejscu narażonym na promienie wczesnowiosennego słońca, postaraj się zrobić jej osłonę z agrowłókniny od tych promyczków. Pozdrowienia Ewuniu!

   Usuń