Partnerami bloga są:

Fiskars.pl

Idealnytrawnik.pl

poniedziałek, 1 lipca 2013

Róża pnąca Grand Award

Mój ogród cały czas się zmienia. Wciąż dosadzam nowe rośliny. Przez to muszę zmieniać bądź usprawniać aranżację ogrodu. Wszystko po to, żeby znaleźć dla nich miejsce. 


W zeszłym roku w maju w ogrodzie przy altance posadziłem wspaniałą różę pnącą Grand Award. Tak wyglądała kilka dni po posadzeniu.


Krzew ten bardzo obficie kwitnie. Grand Award może z powodzeniem rosnąć w donicach na balkonie czy tarasie, wtedy jednak należy ją chronić przed przemarznięciem. Dziś musiałem ją kolejny raz w tym roku podwiązać. Pędy stały się bardzo ciężkie od kwiatów i zaczęły niebezpiecznie się przechylać. 


Róże te posadzone w gruncie są dosyć odporne na mróz. Tak jak pisałem jej długie pędy wymagają podwiązywania. Grand Award dobrze rośnie przy podporach, pergolach, altanach itp. Tworzy wtedy długie pędy, na których pojawiają się piękne czerwone kwiaty (na całej długości pędów). 


Nie wymagają one przycinania, jednakże dobrze jest usunąć obumarłe gałązki. Róża ta preferuje miejsca słoneczne. Lubi również nawożenia i wilgotną glebę. Jeśli chodzi o cięcie róż to niezależnie od ich rodzaju można wskazać kilka głównych zasad.
 1. Cięcia dokonujemy bardzo ostrym narzędziem (sekatorem), najlepiej powyżej zdrowego pąka w odległości ok. 0,5 cm. Miejsce cięcia można zabezpieczyć specjalną pastą lub maścią ogrodniczą, która uchroni roślinę przed chorobami grzybowymi.
 2. Obcinamy gałązki ponad pąkiem skierowanym na zewnątrz rośliny. Pozwoli to na rozkrzewienie się rośliny, doświetlenie i dotlenienie jej wnętrza, gdyż nowe gałązki rosnąć będą w kierunku zewnętrznym.
 3. Usuwamy zmarznięte, suche lub chore pędy. Tniemy gałązki aż do miejsca, gdzie są zdrowe i środek łodyżki jest żywo zielony.
 4. Termin cięcia – najlepiej dokonać tego zabiegu, gdy nie ma już zagrożenia dużymi spadkami temperatur. Niestety nie zawsze możemy przewidzieć wiosenne (występujące nawet w maju) przymrozki. Inną wskazówką mogą być nabrzmiałe i zaczynające się otwierać pąki. To oznaka, że już najwyższy czas na cięcie. 
Więcej informacji o przycinaniu róż znajdą Państwo na mojej stronie internetowej  www.zimozielonyogrod.pl
A kwiaty tej róży są naprawdę wspaniałe. Poniżej te, które dopiero się rozwijają oraz jeden, który powoli zaczyna przekwitać. 


 
Czyż nie są cudowne?

Na zakończenie jeszcze widok róży z okna mojego salonu.


Jestem pod wrażeniem bardzo szybkiego wzrostu i obfitego kwitnienia tej róży. I to pomimo tego, że rośnie w miejscu gdzie słońce jest tylko przez ok. 3 godziny popołudniu. W pozostałych porach dnia jest tam cień lub półcień.

5 komentarzy:

 1. Witaj Andrzejku. Ta piękna róża wyraźnie się zadomowiła u Ciebie. Świetnie wybrałeś miejsce - możesz ją podziwiać z okna i popijając kawkę w altance. Widać, ze dobrze się czuje w tym miejscu. Pozdrawiam cieplutko.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj Ewuniu! Bardzo dziękuję :) Róża faktycznie jest piękna :) Strasznie mi się podoba! Miłego wieczoru!

   Usuń
 2. Dien dobry , ciekawi mnie jak wygladala ta roza w ub.roku i jak dlugie ma kwitnienie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzień dobry. Moja róża niestety podmarzła i musiałem ją przesadzić. Dokładniejsze informacje znajdzie Pani tutaj: http://zimozielonyogrod.blogspot.com/search?q=r%C3%B3%C5%BCa+pn%C4%85ca

   Usuń
  2. Albo tutaj :-) http://zimozielonyogrod.blogspot.com/2017/09/roza-pnaca-grand-award-2017.html

   Usuń