Partnerami bloga są:

Fiskars.pl

Idealnytrawnik.pl

czwartek, 11 lipca 2013

Ostrokrzew pedunculosa - Ilex pedunculosa

Dziś przedstawię Państwu ostatni z czterech krzewów, które przyjechały do mnie aż z Republiki Czeskiej. Zakupiłem je w firmie Pana Milana Havlisa www.havlis.cz

Ten krzew to ostrokrzew Pedunculosa (Ilex pedenculosa). Jest to oczywiście roślina zimozielona. Wg danych uzyskanych od sprzedawcy (http://www.havlis.cz/karta.php?kytkaid=1664) wytrzymuje on spadki temperatur do -27 stopni C. W Republice Czeskiej rośliny te przeżyły bez żadnych uszczerbków suchą, mroźną i prawie bezśnieżną zimę 2011/2012.

Tak wygląda mój maleńki jeszcze ostrokrzew. Ma dopiero ok. 30 cm wysokości.


Liście tej odmiany są podłużne z lekko pofalowanymi brzegami. Co ciekawe ta odmiana ostrokrzewu nie ma kolców na listkach. Młode liście są jasnozielone, starsze ciemnieją ale wciąż są dosyć jasne. W dotyku starsze liście przypominają papier. nie są tak twarde i skórzaste jak np. liście ostrokrzewu kolczastego czy Meserveae.


Tak wygląda dorosła roślina. Zdjęcie pochodzi ze strony http://www.havlis.cz/karta.php?kytkaid=1664


Na przełomie wiosny i lata na krzewie pojawiają się drobne białe kwiaty. 

Odmiana ta rośnie dosyć szybko. Roczne przyrosty mogą przekraczać 50 cm. Docelowo osiąga wysokość ok. 4 m przy szerokości 1,5 - 2 m.

W moim ogrodzie posadziłem go w nowo zaaranżowanym wiosną zakątku. Obok niego rosną hosty (funkie) a po obu stronach można znaleźć inne ostrokrzewy (Myrtyfolia oraz Silver van Tol).


A już jutro zapraszam do lektury posta o nowej linii narzędzi ogrodniczych firmy Fiskars przeznaczonych dla...dzieci!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz