Obiecałem Państwu, że dziś napiszę o magnolii wielkokwiatowej. Jednak o niej będzie jutro, a dziś poświęcę posta równie atrakcyjnej i ciekawej roślinie jaką jest araukaria chilijska Robusta Gheri (Araucaria araucana Robusta Gheri). W naturalnych warunkach araukaria chilijska jest dużym drzewem osiągającym od 40 do 50 metrów wysokości! W naszych warunkach raczej taka nie urośnie. W naturze występuję w Andach gdzie można ją spotkać na terenach od 600 do ok. 1600 metrów nad poziomem morza. Wiele źródeł podaje, że starsze osobniki wytrzymują spadki temperatur do ponad -20 stopni C.
Moja araukaria przyjechała aż z Czech. A to dlatego, że była tańsza (nawet z kosztami transportu) niż w Polsce. Araukarie potrzebują wilgotnego podłoża oraz sporej dawki wilgoci w lecie.
W naturze rosną na glebach wilgotnych ale przepuszczalnych. Nie powinno się ich sadzić w ciężkim i gliniastym podłożu gdyż może to doprowadzić do gnicia korzenie, a co za tym idzie obumierania roślin. Lubią stanowiska słoneczne i pół cieniste.
W krajach o łagodniejszym klimacie (Belgia, Holandia, Francja) araukarie osiągają nawet do 15 metrów wysokości. Rosną w formie stożkowej., Strasze drzewa gubią dolne gałezie i mają bardziej płaski pokrój.
W naszym klimacie zalecane jest osłanianie na zimę młodych roślin agrowłókniną.
Więcej informacji o uprawie tego pięknego i niezmiernie rzadkiego krzewu znajdą Państwo wkrótce na mojej stronie internetowej www.zimozielonyogrod.pl
A na blogu będę publikował zdjęcia i informacje o araukariach w innych krajach europejskich.
Zapraszam do lektury!
Podaj namiary na ten czeski sklep!
OdpowiedzUsuńWitaj, strona sklepu to www.havlis.cz Masz tam do wyboru język czeski i angielski :) Pozdrowienia!
UsuńBardzo oryginalna roślina. Ciekawa jestem jakie rozmiary osiągnie w Twoim ogrodzie Andrzejku. Życzę miłego dnia.
OdpowiedzUsuńWitaj Ewuniu! Mam nadzieję, że araukaria przeżyje zimę. To naprawdę piękna roślina. W sumie to mój kolejny eksperyment ogrodniczy. Na pewno będę opisywał na blogu jej żywot ;) Pozdrowienia. Miłego dnia Ewuniu!
UsuńW czasie pobytu w Władysławowie przy ul. kapitańskiej mam możliwość oglądania pięknego okazu.Piękny,symetryczny stożek ,a na końcach pompony.Widocznie to idealny klimat w Polsce dla araukarii bo sięga już dachu 3-pietrowego domu.
OdpowiedzUsuńWitaj! Dzięki za komentarz :) A czy masz może zdjęcie tej araukarii? Jeśli tak to prześlij mi proszę na adres: info@zimozielonyogrod.pl Umieszczę je na blogu wraz z opisem drzewa oraz z informacją, że zdjęcie pochodzi od Czytelniczki mojego bloga. Pozdrawiam serdecznie. Andrzej.
Usuńzapraszam do linka: http://reichel.pl/bdp/trees/view/1/2/1?firstletter=A
OdpowiedzUsuńwykaz miejsc gdzie z powodzeniem rośnie araukaria chilijska (m.in. Warszawa i Marki)
Witaj, bardzo dziękuję za link, zaraz go sprawdzę. Pozdrowienia!
Usuń