Partnerami bloga są:

Fiskars.pl

Idealnytrawnik.pl

poniedziałek, 5 czerwca 2017

Bluszcz - gatunki, odmiany i uprawa 3

W pierwszej połowie maja rozpocząłem cykl poświęcony bluszczom. To moje ulubione zimozielone pnącza. Pierwsze dwa posty znajdziecie TUTAJ oraz TUTAJ. Dziś przedstawię Wam kolejną odmianę bluszczu, wyjątkowo interesującą, piękną i bardzo odporną na warunki klimatyczne nawet wschodniej Polski. To bluszcz krzewiasty (hedera Arborescens). 


Bluszcz pospolity krzewiasty jak sama nazwa mówi rośnie w formie krzewu. Różne źródła podają, że w naszych warunkach klimatycznych może dorastać do ok. 2-3 metrów, chociaż widziałem wyższe okazy. W łagodniejszym klimacie jego wysokość często dochodzi do nawet 5 metrów! Jest to zimozielona roślina, która szczególnie pięknie wygląda w okresie od późnej jesieni do wiosny, kiedy na innych krzewach nie ma już liści. Z uwagi na brak korzeni przybyszowych oraz wzniesioną formę krzewu bluszcz ten nie płoży się po ziemi ani nie wspina po podporach.


Hedera helix Arborescens można wyhodować z kwitnącej odnogi bluszczu pospolitego (Hedera helix). Można również spróbować uprawy z nasion. Oczywiście możliwy jest również zakup sadzonek w szkółkach ogrodniczych. Zapaleńcom i miłośnikom ogrodów polecam jednak samodzielne wyhodowanie rośliny. Nie jest to trudne, a przynosi wiele radości i satysfakcji. Bluszcz krzewiasty lubi miejsca cieniste lub półcieniste oraz wilgotne, przepuszczalne i lekko zasadowe podłoże. Bardzo ważne jest aby gleba była stale wilgotna. Sprzyja to rozwojowi liści i zagęszczeniu rośliny.


Jego liście są sercowate i lekko wydłużone. W odróżnieniu od pnącej rośliny matecznej żeńskie pędy nigdy nie mają liści wciętych czy wieloklapowych. 

Po kwitnieniu krzew wydaje owoce, które podobnie jak pozostała część rośliny dla ludzi są trujące. 


W naszych warunkach klimatycznych nie przemarza. Jedyne czego wymaga w okresie wegetacyjnym to duża ilość wilgoci.

Już wkrótce przedstawię Wam kolejny artykuł z cyklu poświęconego bluszczom.

Serdecznie zapraszam do codziennej lektury bloga!

4 komentarze:

 1. Bardzo piękne rośliny.
  Serdecznie pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo dziękuję Lusiu. To faktycznie piękne i wyjątkowo wytrzymałe krzewy. Świetnie znoszą mrozy, deszcze, śnieg, przesuszenie, a nawet ostre słońce, chociaż w tym przypadku potrzebują znacznie więcej wilgoci w podłożu. Pozdrowienia.

   Usuń
 2. To wciąż marzenie. Duże masz bluszcze arborescens już :-) U mnie kolchidzki drzewiasty z polcienia ładnie się rozkrzewia :-) Drugi z miejsca slonecznego nieco przemarzl, ale regeneruje się. Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ha, widzisz, a moim marzeniem jest kolchidzki drzewiasty :-) Nigdzie nie można go dostać :-( Faktycznie te moje hedera helix Arborescens są już spore. Szczególnie te przy ogrodzeniu, mają już ponad półtora metra :-) Fajnie, że Twoje kolchidzkie ładnie rosną :-) Pozdrowienia!

   Usuń