Partnerami bloga są:

Fiskars.pl

Idealnytrawnik.pl

piątek, 16 czerwca 2017

Trzmielina pnąca - nowy cykl


Trzmielina pnąca (Euonymus fortunei) w odmianach, jest zimozielonym krzewem liściastym, dorastającym do wysokości ok. 1 metra. Jako, że jest to pnącze, roślina prowadzona przy podporach może osiągać nawet kilka metrów wysokości. Rośnie w średnim tempie. Roczne przyrosty dochodzą od 10 - 15 cm, a czasami nawet 20 cm. W sprzedaży oprócz zwykłych sadzonek dostępne są rośliny szczepione na pniach. Wyglądają one szczególnie pięknie!


W moim ogrodzie rośnie 5 odmian tych pięknych krzewów. Są to: Sunspot, Emerald Gaiety, Emerald'n Gold, Canadale Gold oraz Harlequin. Trzmieliny mogą rosnąć zarówno w słońcu jak i w cieniu. Na miejscach bardziej nasłonecznionych liście takich odmian jak Emerald'n Gold czy Canadale Gold ładniej się wybarwiają.  W miejscach półcienistych lub cienistych tracą za to mniej koloru podczas zimy. Zimują w gruncie bez żadnych większych problemów. Są odporne na mróz, wiatr i śnieg. 

  
Krzewy te z powodzeniem mogą być używane na niskie żywopłoty. Wyjątkowo dobrze znoszą cięcie, które należy wykonać na wiosnę, po zakończeniu okresu porannych przymrozków. Najlepszą porą na to jest maj. Drugie cięcie wykonujemy pod koniec czerwca. Trzecie można wykonać jesienią, ale na tyle wcześnie żeby rośliny zdążyły zagoić rany przed pierwszymi przymrozkami.

Trzmielina pięknie prezentuje się jako pojedynczo rosnący krzew. Nie wymaga wtedy przycinania. Mimo braku cięcia jest krzewem dosyć gęstym. Już wkrótce bliżej przedstawię Wam rosnące u mnie odmiany.

Serdecznie zapraszam do codziennej lektury bloga!

6 komentarzy:

 1. Piękna roślina :) Mam dwie odmiany, z których jedną dość mocno przycinam (pełni rolę obwódki).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, to piękne i odporne krzewy :-) No i jak się je tnie to rosną jak głupie :-) Ale to ich duży plus :-) Pozdrowienia!

   Usuń
 2. Dobry wieczór. Moje ulubione to Sunspot I Emerald Gaiety, bo nie tracą koloru zimą :-) Widziałeś gdzieś t.Sunspot na pniu? Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hej :-) Emerald Gaiety w miejscu jasnym i słonecznym jesienią trochę się przebarwia. Ale Sunspot jest super :-) Sunspot na pniu był w Janczewicach :-) Mieli całkiem spore rośliny, wysokie i ładnie rozkrzewione :-) Pozdrowienia!

   Usuń
 3. Ok, dzięki, fajnie :-). Planuję w tym roku jechać do Janczewic po ostrokrzewy głównie. A e.gaiety faktycznie trochę się zmienia zimą. Sunspot też nie ma tak intensywnie zołtych paskow zimą, ale to nieduże zmiany. Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Koniecznie do nich zadzwoń przed wyjazdem i upewnij się czy jest to co Cię interesuje. A ja gorąco polecam odwiedziny Janczewic i sklepiku przy Arboretum w Rogowie. Tam mają prawdziwe rarytasy :-)

   Usuń