Partnerami bloga są:

Fiskars.pl

Idealnytrawnik.pl

środa, 26 października 2016

Klon palmowy Dissectum Garnet

Ostatnie dni przyniosły w mojej okolicy opady deszczu i pochmurną szarą pogodę. Dziś na chwilę wyjrzało słońce, ale tak naprawdę środa była kolejnym burym dniem. Jesień zapanowała na dobre. Jednak pomimo takiej szarówki w moim ogrodzie jest wyjątkowo kolorowo. A to dzięki pięknemu klonowi japońskiemu Dissectum Garnet. Krzew pięknie się teraz przebarwia i z dnia na dzień jest coraz bardziej czerwony. Niestety listki już zaczynają powoli z niego opadać ale i tak wygląda zjawiskowo. 


Klon palmowy Dissectum Garnet (Acer palmatum Dissectum Garnet) może rosnąć w pełnym słońcu lub w półcieniu. Jest to niewielki krzew dorastający do ok. 1 – 1,5 metra wysokości. Nie kwitnie i nie lubi cięcia. Jego listki są purpurowo czerwone i bardzo głęboko wcięte. Jeśli rośnie w słońcu listki pięknie wybarwiają się na  purpurowo. Posadzony w półcieniu będzie mieć liście zielonkawe, wpadające lekko w czerwień. Niezależnie od tego młode liście wiosną oraz starsze jesienią (koniec października) przebarwiają się na mocno czerwony kolor!


Szczególnie ładnie prezentuje się nad oczkami wodnymi. Jest wrażliwy na duży mróz, dlatego też na zimę dobrze jest zabezpieczyć pień drzewka kopczykiem. Bardzo młode rośliny można również zabezpieczyć agrowłókniną. Kopczykowanie jest bardzo ważne ponieważ korzenie tego klonu są położone bardzo płytko pod ziemią. Wymaga żyznej, lekko kwaśnej i stale, umiarkowanie wilgotnej gleby oraz osłoniętych stanowisk.
 

Gorąco polecam ten piękny krzew wszystkim miłośników ogrodów!

Serdecznie zapraszam do codziennej lektury bloga!

6 komentarzy:

 1. Dwa razy próbowałam z tym klonem, niestety nie udało się. Trudno u nas o miejsca osłonięte. Jest śliczny! Wśród zieleni wygląda zjawiskowo. Przesyłam serdeczności.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oj to wielka szkoda Ewuniu. Faktycznie klonik jest piękny, ale niestety wymaga osłoniętych miejsc. Może uda Ci się z inną, bardziej odporną odmianą? Serdeczności :-)

   Usuń
 2. Dobry wieczór. Piekny :-) Mój mały palmowy "czerwony" przeżyl jedna zimę. Miał w sezonie sporo szarych plamek na lisciach. To chyba choroba grzybowa. Teraz ma jeszcze kilka listków.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To niedobrze, ze dopadła go choroba grzybowa. Wiosną gdy pojawią się listki będziesz musiał pewnie interweniować chemicznie. Bo szkoda krzewu. Pozdrowienia!

   Usuń