UWAGA!

BLOG ZOSTAŁ PRZENIESIONY

NA PORTAL

www.zimozielonyogrod.pl

ZNAJDZIECIE TAM

ZARÓWNO STARE JAK I NOWE WPISY


Partnerami portalu są:

Fiskars.pl

Idealnytrawnik.pl

czwartek, 4 lutego 2016

Zimozielony berberys Julianae

Berberys julianae (Berberis julianae) zwany u nas berberysem Julianny jest zimozielonym krzewem liściastym dorastającym w warunkach polskich do ok. 1,5 - 2, a niekiedy w sprzyjających warunkach nawet 3 metrów. Pochodzi z Chin. Jego nazwa angielska to właśnie berberys chiński (Chinese barberry). Jest to dosyć zwarty krzew o podłużnych i ząbkowanych liściach. Mogą mieć do ok. 10 cm długości.


Są one sztywne i zielone, jesienią często przebarwiają się na czerwono. Krzew ten wygląda wtedy bardzo dekoracyjnie. Liście pozostają na nim przez całą zimę!

Poniżej młody berberys julianae w moim ogrodzie.


A to już młody okaz w ogrodzie moich rodziców. Zdjęcie zrobiłem na jesieni.


Berberys julianae polecany jest do sadzenia w strefie USDA od 6b do 8.

Jego mrozoodporność jest na większości terenu Polski wystarczająca, jednakże w chłodniejszych rejonach kraju szczególnie młode krzewy powinny być okrywane na zimę. Podobnie jak inne liściaste rośliny zimozielone dobrze jest posadzić tą odmianę berberysu w miejscach osłoniętych od wysuszających i mroźnych zimowych wiatrów.

Tak dziś wygląda mój berberys. jak widać na poniższych zdjęciach niektóre listki zostały trochę uszkodzone przez silne mrozy z przełomu 2015 i 2016 roku. Wiosną jednak roślina z pewnością wypuści nowe łodyżki i liście. 

Berberys julianae w zasadzie nie wymaga cięcia, ale jeśli chcemy go poprowadzić w formie żywopłotu bądź zwartego krzewu cięcie na pewno mu nie zaszkodzi. Dokonuje się go po przekwitnięciu kwiatów. Przemarznięte lub uschnięte gałązki przycinamy do miejsca, gdzie pojawiają się zdrowe pędy. Dotychczas mój krzew był bardzo słabo przycinany. Szkoda mi było przycinać pięknie rosnące gałązki. Ale w tym roku na wiosnę berberys na pewno przejdzie gruntowne cięcie i formowanie. 


Berberys Julianny lubi ziemię lekko wilgotną i przepuszczalną. Będzie jednak rósł na każdej glebie ogrodowej począwszy od alkalicznej, aż po lekko kwaśną. Ponadto dobrze rośnie zarówno w miejscach słonecznych jak i lekko zacienionych.

UWAGA! Jest to krzew o dosyć długich i bardzo ostrych cierniach (ok. 3 cm) dlatego rodziny z małymi dziećmi powinny albo tego krzewu unikać i go nie sadzić, albo pilnować dzieci, żeby się nie pokłuły. 

Pięknie uformowany krzew tej odmiany berberysu rośnie np. we wrocławskim Ogrodzie botanicznym. Zdjęcie robiłem w listopadzie i widać na nim jesienne przebarwienia liści.


W moim ogrodzie rośnie obecnie 1 krzew tej odmiany berberysu. Pozostałe siedem, które kiedyś rosły jako zaczątek żywopłotu oddałem moim rodzicom. W mojej okolicy widziałem piękny żywopłot z tej odmiany berberysu, gęsty i wysoki na ponad 2 metry!

Więcej informacji o berberysie julianae oraz o innych krzewach rosnących w moim ogrodzie znajdziecie Państwo na mojej stronie internetowej www.zimozielonyogrod.pl

Serdecznie zapraszam do codziennej lektury bloga.

2 komentarze:

 1. Piękne odmiany.
  Zimą jest miło potrzeć na coś zielonego.
  Pozdrawiam.
  Krzysiek.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Święta prawda, uwielbiam wszystkie liściaste rośliny zimozielone. Dzięki nim zieleń przełamuje szaro-bure zimowe dnia :) Pozdrowienia!

   Usuń