UWAGA!

BLOG ZOSTAŁ PRZENIESIONY

NA PORTAL

www.zimozielonyogrod.pl

ZNAJDZIECIE TAM

ZARÓWNO STARE JAK I NOWE WPISY


Partnerami portalu są:

Fiskars.pl

Idealnytrawnik.pl

wtorek, 23 lutego 2016

Którędy do wiosny?

Nieco ponad tydzień temu pokazałem Państwu oznaki zbliżającej się wiosny. Wtedy było ciepło i słonecznie. W międzyczasie na chwilę wróciła zima, ale znów zrobiło się ciepło. W taką pogodę dosyć szybko rosną wiosenne kwiaty cebulowe. Na dzisiejszych zdjęciach doskonale widać jak bardzo urosły przez ostanie 8 dni. Z jednej strony to cieszy, bo w przyrodzie widać nadchodzącą wiosnę. Z drugiej jednak prognozy na najbliższe dni nie napawają optymizmem. Na początku przyszłego tygodnia ma się znacznie ochłodzić, nocami może być wręcz mroźno. I chociaż nie będą to siarczyste syberyjskie mrozy, to jednak mogą zaszkodzić szykującym się do kwitnienia roślinkom. 

W ogrodzie rodziców wiosenny kącik robi się coraz bardziej zielony!


Hiacynty mają już dosyć duże pąki. W przypadku mrozu, jeśli wcześniej nie spadnie śnieg trzeba będzie je osłonić.


Podobnie narcyzy. Jeszcze kilka dni temu były niewielkie. Teraz już dokładnie widać główki ich pąków. One także będą wymagały osłonięcia.


Tulipany nie mają jeszcze pąków, ale ich pierwsze liście są już dosyć spore.


Spod ziemnego kopczyka wyłaniają się cesarskie korony.


Róże już w grudniu miały pąki. Niestety mróz z przełomu roku je zniszczył. Teraz wyrosły kolejne. Nie są jeszcze aż tak duże jak te grudniowe, ale istnieje obawa, że kolejne mrozy mogą je uszkodzić. 


W moim ogrodzie kwiatki cebulowe również przez ostatnie kilka dni urosły. Widać to szczególnie po tulipanach botanicznych.


Coraz bardziej zielono robi się w kąciku wiosennym. Na szczęście miejsce to nie jest zbytnio osłonięte i wiatki rosną tu wolniej niż u rodziców. Tam posadzoną są pod ciepłą, południową ścianą. 


Na mojej magnolii wielokwiatowej spacerowała dziś mucha. Trudno ją było sfotografować bo cały czas chowała się za pakiem.  

 

Jak wynika z opisanych przeze mnie na początku posta prognoz musimy jeszcze poczekać na wiosnę.Ochłodziło się również w Europie Zachodniej. Natomiast mieszkańcy Bałkanów, szczególnie rumuńskiego i bułgarskiego wybrzeża Morza Czarnego mogli cieszyć się dziś iście letnimi temperaturami! To właśnie tam było dziś najcieplej na naszym kontynencie! Niewiele chłodniej było w Grecji czy na południowo-wschodnim wybrzeżu Hiszpanii. Pozazdrościć! Poniżej mapa temperatur w Europie z dziś z godziny 15.00,  pochodząca ze strony internetowej www.wetterzentrale.de


Serdecznie zapraszam do codziennej lektury bloga!

7 komentarzy:

 1. Dobry Wieczór. Wiosna rzeczywiście coraz bliżej sądząc po zdjęciach :) Prognozy długoterminowe są jeszcze gorsze niż na ten tydzień...ale cóż długoterminowe nie zawsze się sprawdzają nawet w ogólnej tendencji. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam. Oby tylko zima nie przerwała brutalnie tego przedwiośnia :( Śledzę Wetterzentrale i Accuweather oraz sat24... W sumie nie wygląda to najlepiej. Ale dużego mrozu już nie powinno być. Pozdrowienia!

   Usuń
  2. Aha, mam tu na myśli temperatury nocami poniżej -10 stopni.

   Usuń
 2. Dokładnie... Też przegladam i lubię te strony :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Super, pogoda to moje kolejne hobby :) Ale w sumie nic dziwnego, bo ma ogromny związek z uprawą roślin ozdobnych :)

   Usuń
 3. U mnie sypie właśnie śnieg.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O nieee! Oby szybko stopniał, u mnie póki co +4 stopnie i nie pada. Serdeczności!

   Usuń