Partnerami bloga są:

Fiskars.pl

Idealnytrawnik.pl

poniedziałek, 10 czerwca 2013

Rojnik

Rojnik jest ciekawą i łatwą w uprawie rośliną. Ta bylina w kształcie rozety może osiągać nawet kilkanaście centymetrów średnicy. Najczęściej można go spotkać w ogrodach skalnych, na murach czy też na dachach. Należy do gruboszowatych. Istnieje kilkadziesiąt różnych odmian rojników. Co ciekawe, różne odmiany posadzone koło siebie mogą same się krzyżować, tworząc nieoczekiwane przez nas odmiany. Trzy poniższe zdjęcia pochodzą z ogródka moich sąsiadów. Paulinka udostępniła mi swoje rojniki.


Liście rojnika są grube, mięsiste, lancetowate i co dla mnie najważniejsze zimozielone. Mają różne kolory, począwszy od wielu odcieni zielonego poprzez brązowy, buraczkowy, aż do srebrzystego.


Kwiaty rojnika na ogół pojawiają się w czerwcu, lipcu i sierpniu. Kwiaty są najczęściej różowe. Osadzone są na łodyżkach wystających ponad rozetę.


UWAGA! Po przekwitnięciu kwiatu rozeta, która go wydała usycha. Podobnie jak agawa! Niektóre rozety mogą być naprawdę duże! Poniżej zdjęcie rojnika z mojego zakątka egzotycznego. Dla porównania wielkości obok rojnika jest moja dłoń.


Rojnik dosyć szybko się rozrasta, tworząc ciekawe i kolorowe zimozielone mini dywany na skalniakach. Lubi lekką i przepuszczalną glebę. Rojniki korzystnie wyglądają w towarzystwie rozchodników, innych rojników oraz np. kaktusów mrozoodpornych. Poniżej rojniki w moim zakątku egzotycznym.


A już wkrótce zapraszam na foto spacer po ogrodzie Paulinki, jej męża Pawła oraz rodziców Paulinki!

2 komentarze: