Partnerami bloga są:

Fiskars.pl

Idealnytrawnik.pl

wtorek, 11 czerwca 2013

Clematis (powojnik) Josephine

Zgodnie z przedpołudniową obietnicą zapraszam Państwa na wieczór z powojnikiem Josephine (Clematis Josephine). To piękne pnącze rośnie w moim ogrodzie od ubiegłego roku. Powojnik przezimował bez problemów. Wiosną przyciąłem jego pędy na wysokości ok. 30 cm nad podłożem. Roślina szybko odbiła i wypuściła mnóstwo młodych gałązek.


Odmiana ta kwitnie od maja aż do jesieni. Powojniki należy sadzić przy podporach np. płotach, altanach czy kratach. Josephine wymaga lekko kwaśnej gleby. Dobrze rośnie zarówno w pełnym słońcu jak i w półcieniu czy cieniu.


Kwiaty tej odmiany są chyba jednymi z największych kwiatów wśród clematisów. Mogą osiągać nawet ponad 20 cm średnicy. 


Mają zjawiskowe kolory oscylujące wokół różu i bieli. Z uwagi na piękne kwiaty w Wielkiej Brytanii okrzyknięto tą odmianę królową powojników. Ponieważ kwiaty są duże i ciężkie dobrze jest posadzić Josephine w miejscu osłoniętym od silnych wiatrów.


Jedynym mankamentem mojego powojnika jest to, że... kwitnie na płocie ale od strony rodziców.

Inne pnącza również pięknie rosną. Tak wygląda bluszcz pospolity Thorndale rosnący na pergoli nad mostkiem prowadzącym od wejścia do ogrodu do domu.


Na koniec wieczornego spaceru jeszcze rzut oka na oczko wodne i trawnik.


A już jutro zapraszam do lektury posta o moim nowym nabytku. To bambus mrozoodporny. Miłego wieczoru!

4 komentarze:

 1. Piękna odmiana powojnika, jestem zachwycona. Wygląda jakby z wnętrza kwiatu wyrastał kolejny, inny kwiat. Niezwykły! Moja najpiękniejsza odmiana to Błękitny Anioł. W sobotę otwarły się dwa pierwsze kwiaty ale pewnie ich już nie ma. W niedzielę było gradobicie, wczoraj było gradobicie a dzisiaj od rana ulewa. Nawet nie poszłam płakać do ogrodu. Pójdę jutro, jak przestanie padać. Widziałam tylko z daleka jak moje firletki wbiło w ścieżki. Natura uczy pokory. Pozdrawiam Cię Andrzejku.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj Ewuniu! Bardzo dziękuję. U nas dziś było pochmurno i co trochę siąpił deszcz. Ale przed wieczorem zaczęło się wypogadzać. Mam nadzieję, że jutro będzie ładnie. Współczuję Twoim kwiatkom, one są takie delikatne... Mam jednak nadzieję, że słońce pomoże im w powrocie do "normalności". Dobrej nocy. Pozdrowienia.

   Usuń
 2. prześliczny kwiat, ja jeszcze clematisów nie mam i muszę pomyśleć o kupnie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj! Dziękuję bardzo za miły komentarz. Powojniki są piękne i co najważniejsze mogą spokojnie rosnąć w półcieniu. Pozdrawiam serdecznie.

   Usuń