Partnerami bloga są:

Fiskars.pl

Idealnytrawnik.pl

poniedziałek, 3 czerwca 2013

O aukubach słów kilka

To już kolejny post poświęcony tym pięknym roślinom. Powstał on jednak na Państwa prośbę. Aukuby raczej źle znoszą nasze zimy. Niszczą je wysuszające i mroźne wiatry oraz ostre wiosenne słońce, które dosłownie "spala" ich liście. jest to oczywiście spowodowane wysoką różnicą temperatur. Niszczy je również zimowa susza. Ale jest kilka sposobów na to, żeby hodować te wspaniałe rośliny w naszych ogrodach. Choć należy przyznać, że to wyjątkowo kolekcjonerskie okazy. 

Ale najpierw o ich kwiatkach! 


Wyrastają na wiechach i są bardzo niepozorne. Przypominają trochę czteroramienne gwiazdki i są jasno fioletowe z zielonym środkiem.


Główną ozdobą tych krzewów są jednak liście. W naszych warunkach dorastają do wielkości męskiej dłoni.


Starsze liście są ciemne i bardziej wybarwione. W dotyku są twarde i skórzaste.


Młode listki (tegoroczne) są znacznie jaśniejsze i nie przebarwiają się od razu.


Jeśli chcemy, żeby przetrwały zimę w naszym ogrodzie posadźmy aukubę w miejscu cienistym, osłoniętym od mroźnych i wysuszających wiatrów oraz od wiosennego słońca. W innym przypadku należy je osłaniać agrowłókniną. Poza tym kiedy temperatura minimalna spada poniżej -20 stopni a rośliny nie są okryte śniegiem, krzewy trzeba koniecznie zabezpieczyć.

2 komentarze:

 1. Ważne dla tych, którzy mają drugi/trzeci rok aukubę .Należy ją ciąć !.Nie wierzyłam , póki na mnie nie trafiło.!
  Po zaowocowaniu, zaczęła robić sie brzydka ,pędy grube, ale liście wątłe, czerniały .Po usunięciu starych łodyg , wróciła jej uroda. Na zimę dostaje kokon z agrowłókniny .I wtedy tworzą się czerwone owoce.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, to prawda. Jeśli w naszym klimacie aukuby nie będą przycinane zrobię się lekko wybujałymi krzewami i mogą zgubić dolne liście. Inaczej to wygląda w krajach o łagodniejszych zimach.

   Usuń