Partnerami bloga są:

Fiskars.pl

Idealnytrawnik.pl

środa, 13 kwietnia 2016

Otwarte ogrody 2016Przed nami dopiero połowa kwietnia ale już dziś zapraszam Państwa na XII edycję Festiwalu Otwarte Ogrody, która odbędzie się w dniach 10-12 czerwca 2016 roku. Przypomnę, że pierwsze jego edycje odbywały się jedynie w podwarszawskiej Podkowie Leśnej. Później tradycja ta rozprzestrzeniła się na inne miasta i dzielnice. W tym roku oba sąsiadujące ze sobą i uzupełniające miejscowości, wspomniana już Podkowa oraz Brwinów organizują Festiwal w tym samym czasie. To świetna wiadomość dla mieszkańców!

W czasach, w których jak grzyby po deszczu powstają chronione osiedla i domy za wysokimi ogrodzeniami, mieszkańcy naszego miasta - ogrodu w jeden, czerwcowy weekend roku, dzielą się swoją prywatną przestrzenią, często zabytkowych domów i ogrodów. Osoby prywatne i organizacje pozarządowe organizują oddolnie kilkadziesiąt kameralnych, otwartych wydarzeń. Jest w czym wybierać: koncerty, recitale, wystawy plastyczne i fotograficzne, plenery malarskie, wycieczki, pikniki, spektakle, warsztaty, spotkania z twórcami, pokazy filmów, potańcówki. W tyle nie pozostają lokalne instytucje kultury, proponując bogaty program imprez. Artyści podkowiańscy otwierają pracownie prezentując swoje dzieła.
 
Spacerując po Podkowie można w ten wyjątkowy weekend zajrzeć do zamkniętych na co dzień zabytkowych przestrzeni, poznać nieznane wcześniej miejsca, odkryć ich urodę i, czasami niezwykłą, historię. „Otwarte Ogrody” promują dziedzictwo kulturowe miasta-ogrodu i integrują lokalną społeczność, budując wyjątkowe więzi sąsiedzkie. Festiwal to prawdziwe święto lokalnych społeczności.

„Otwarte Ogrody” organizowane są cyklicznie od 2005r., ich pomysłodawcami byli Magdalena Prosińska i Łukasz Willmann. Są częściowo finansowane ze środków samorządu lokalnego. Wspierają je również prywatni sponsorzy – przede wszystkim lokalni przedsiębiorcy. Całość koordynuje Centrum Kultury i Inicjatyw Obywatelskich. 
Bardzo się cieszę, że idea ta rozprzestrzenia się w wielu miejscowościach.
 
Tak było w moim ogrodzie 2 lata temu.

A to już krótka fotorelacja z ubiegłego roku.


Wkrótce przedstawię Państwu szczegóły tego wspaniałego wydarzenia. Póki co bardzo proszę o zarezerwowanie sobie dwóch godzin w sobotnie popołudnie 11 czerwca i oczywiście zapraszam do odwiedzin mojego Zimozielonego ogrodu!

O idei festiwalu oraz o tym, co wydarzy się podczas edycji w innych miastach można przeczytać na stronie http://www.otwarteogrody.pl/


6 komentarzy:

 1. Witam! Trafiłam tu po raz pierwszy i myślę, że nie ostatni. Mieliśmy okazje spotkać się na spotkaniu blogerów. Cieszę się, że dowiedziałam się o czerwcowej imprezie, będę chciała odwiedzić otwarte ogrody.
  A teraz idę zwiedzać Twój wirtualny ogród. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj :) Bardzo mi miło. Zaprasza do wirtualnego zwiedzania oraz oczywiście do odwiedzenia ogrodu w tzw. realu :) Pozdrowienia, miłego dnia.

   Usuń
 2. Świetny pomysł! W trakcie takiej imprezy można się naprawdę zainspirować... Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oj tak. Sporo fajnych roślin mają ludziska :-) Ale poza ogrodami w czasie Festiwalu "kwitną" też imprezy kulturalne :-) Pozdrowienia!

   Usuń