Partnerami bloga są:

Fiskars.pl

Idealnytrawnik.pl

niedziela, 6 października 2013

Oczko wodne jesienią

Jesień to okres, w którym szczególnie powinniśmy zadbać o nasze oczka wodne. Z drzew zaczynają opadać liście, które mogą zaszkodzić równowadze biologicznej w tych ogrodowych zbiornikach. W procesie gnicia zabierają one tlen z widy. Szczególnie niemile widziane są w oczku liście dębów. A to dlatego, że mają one wysoki poziom garbników.

Ponieważ w moim ogrodzie jest sporo drzew, a dokładnie nad oczkiem rośnie jeden z konarów dębu postanowiłem po raz pierwszy zabezpieczyć moje oczko przed opadającymi liśćmi. Podczas ostatniej wizyty w sklepie ogrodniczym zakupiłem siatkę przeznaczoną do ochrony drzew owocowych przed ptakami. Siatkas ma wymiary 4 na 5 metrów i świetnie nadaje się do zabezpieczenia oczka.Siatka wystarczyła na przykrycie całego oczka wodnego łącznie z otaczającymi je kamieniami. Nie muszę pisać ile problemów przynosi wyciąganie liści spomiędzy kamieni. Mam nadzieję, że w tym roku mnie to ominie. Siatka powinna wszystko zatrzymać. Na początku miałem zamocować siatkę do drutów, które miałem zamiar wbić przy oczku, jednak odstąpiłem od tego pomysłu. Siatkę zabezpieczyłem za pomocą kamieni z otoczenia oczka. To powinno wystarczyć.Ważne jest żeby przed założeniem siatki dokładnie oczyścić oczko z zalegających w nim liści oraz resztek glonów, które potrafią przyczepić się do kamieni. 

Jeśli temperatura wody spadnie poniżej 12-13 stopni C to zaprzestajemy dokarmiać ryby. Przechodzą one powoli w stan uśpienia i nie będą już korzystać z pokarmu. Jego resztki będą gnić przez co mogą szkodzić równowadze biologicznej w oczku.

8 komentarzy:


 1. love it !

  ♥ ♥ ♥ ♥

  w wolnej chwili zapraszam do obserwacji mojego bloga (odwdzięczę się).

  www.senioritasunshine.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Już obserwuję :) Zapraszam do obserwacji mojego bloga :)

   Usuń
 2. Super to wygląda i właśnie do czegoś takiego dążę. Tylko na razie jestem na etapie dziury w ziemi. Zastanawiam się od dłuższego czasu jakiej izolacji użyć czytam od dwóch dni o foli do oczek wodnych i jest to chyba najtańsza z możliwych inwestycji. Znalazłem stronę www.uszczelnianie.com.pl i tam cenny foli w porównaniu z alternatywami EPDM, które znalazłem są o wiele bardziej korzystne, dla kogoś takiego jak ja bez dużych środków. Mógłbyś mi odpowiedzieć jakich wymiarów masz oczko i ile szacunkowo kosztowało CIę doprowadzenie go do takiego stanu?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj, bardzo dziękuję za miły komentarz. Rzeczywiście najtańszym rozwiązaniem jest położenie folii. jej rodzaj i grubość zależy od podłoża, na którym budujemy oczko. Moje oczko ma wymiary ok. 330 x 230 cm (lustro wody) i głębokość od 70 do 130 cm. Tyle wystarcza żeby ryby mogły zimować. Koszty całości (wykop, folia, kamienie, pompa, filtr i robocizna) wyniosły mnie ok. 2300 PLN. Nie liczę tu roślin i rybek. Jeśli będziesz zainteresowany to moja firma (którą założyłem pół roku temu) wykonuje również oczka wodne. Szczegóły znajdziesz na mojej stronie www.zimozielonyogrod.pl A jeśli wolisz robić oczko sam, to mam nadzieję, ze mój blog i strona będą dla Ciebie pomocne :) Pozdrawiam serdecznie. Andrzej.

   Usuń
 3. Dzięki, za re. Wiesz, bardzo chętnie bym wykonał wszystko przy pomocy profesjonalnych firm, jednak finanse z powodu wszystkich wydatków związanych z domem, są bardzo ograniczone, a więc muszę się ograniczyć tylko i wyłącznie do szukania opinii i informacji na stronach, gdzie co i jak. A możesz mi powiedzieć czy ta folia http://www.uszczelnianie.com.pl/folia-do-oczek-wodnych.html nadaje się do podłoża - w sumie nie wiem jakie to podłoże nie jestem znawcą tematu - bez kamyczków, w sumie ciemna mocno zbita ziemia. Bo jak wspominałem chciałem na początku użyć EPDM, ale opinie o tym były bardzo różne i ostatecznie jedno do czego się wszyscy zgodzili, że cena jest wyższa, a mnie na to nie stać w tej chwili. A nie napisałeś jeszcze jak tam z roślinami i ceną ich? Bo to też jest, dla mnie istotne - zaznaczam, że nie chce nic jakiegoś mega specjalnego, chce żeby to ładnie się komponowało.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj, Folia, której adres przesłałeś wydaje się być OK, ja natomiast kupowałem folię tutaj: http://allegro.pl/folia-do-oczek-wodnych-basenow-oczka-wodne-6-8m-i3613766980.html Folia Akwen ma świetne parametry i jest przystępna cenowo, ok. 5 PLN za 1m2. Jeśli nie masz pewności co do gruntu to lepiej pod folię wysypać piasek. Instrukcję znajdziesz w podanym przeze mnie linku. Co do roślin, to w mojej okolicy (Warszawa i przedmieścia) można kupić wiosną ładne lilie wodne za ok. 20-40 PLN za sztukę. Inne są tańsze, pałka wodna ok. 20 PLN, kaczeńce (błotne) 15 PLN, zielsko pływające po 5 - 10 PLN. Jeśli będziesz miał jakieś pytania to pisz proszę na maila: info@zimozielonyogrod.pl Pozdrowienia. Andrzej.

   Usuń
 4. Proste rozwiązania są najbardziej skuteczne jak się okazuje.
  Notabene, oczko wygląda świetnie:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Miałem ostatnio znowu problemy z netem dlatego przepraszam, że dopiero dziś odpisuję :) Bardzo dziękuję za miłe słowa :) Pozdrowienia!

   Usuń