Partnerami bloga są:

Fiskars.pl

Idealnytrawnik.pl

środa, 2 października 2013

Nawozy na jesień - trawnik

Piękny trawnik oraz zdrowe i dorodne krzewy to wspaniałe ozdoby naszych ogrodów.  Wszyscy marzymy o gęstej i żywo zielonej murawie, wspaniałych roślinach i kwiatach. Jednakże zdarza się, że przeżywamy porażki w uprawie różnych roślin. Żeby osiągnąć dobre rezultaty należy poświęcić ogrodowi trochę czasu i pieniędzy. Bez tego może okazać się, że nasze wysiłki szybko pójdą na marne. 

Jednym z zabiegów, który ma bardzo dobry wpływ na wegetację trawnika czy innych roślin jest nawożenie. Powinno on być przeprowadzane systematycznie, aczkolwiek rozważnie. Wiadomo nie od dziś, że kotka można zagłaskać nawet na śmierć! Pamiętajmy, że rośliny nawozimy nie tylko wiosną czy latem ale również jesienią.

Dziś kilka słów o jesiennym nawożeniu trawnika!

Początek października to idealny moment na rozsianie nawozu jesiennego, który wzmocni nasz trawnik i przygotuje darń do zimy. Pierwszego wysiewu nawozu jesiennego możemy dokonać w połowie sierpnia. Jeśli jednak tego nie zrobiliśmy jeszcze nic straconego.

Trawnik wymaga nawożenia przez cały okres wegetacyjny, aż od wczesnej wiosny. O ile jednak wiosną nawozimy trawnik mieszankami bogatymi w azot, który odpowiedzialny jest za intensywny wzrost trawnika, to późnym latem i wczesną jesienią używamy mieszanek nawozowych bogatych w fosfor czy potas. Fosfor niezbędny jest trawnikowi przez cały sezon wegetacyjny gdyż dzięki niemu rozrasta się system korzeniowy traw. Nie jest on wypłukiwany z gleby, dlatego użycie go jesienią w większej dawce pozwoli na zdrowy rozrost korzeni aż do czasu gdy ziemia zamarznie. Potas uodporni nasz trawnik na mróz, suszę (również tę zimową) oraz choroby.


Nawóz jesienny dostosowany jest do wymagań pokarmowych traw w okresie jesiennym i przeznaczony do wszystkich gatunków traw, szczególnie do trawników ozdobnych i reprezentacyjnych. Na ogół zawiera on niewielką ilość azotu (w przeciwieństwie do nawozów wiosennych i letnich lub długo działających). Dzięki temu nie pobudza trawy do intensywnego wzrostu. Przedłuża jednak wegetację roślin i wpływa na ładny wygląd trawnika do późnej jesieni. Wysoka zawartość potasu i żelaza zwiększa odporność roślin na choroby oraz przyczynia się do lepszego ich przezimowania. Wysoka zawartość żelaza przeciwdziała wzrostowi mchu w trawnikach
 
A już jutro zapraszam do lektury posta o jesiennym nawożeniu iglaków. Pojutrze napiszę kilka słów o zasilaniu  liściastych krzewów zimozielonych. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz