Partnerami bloga są:

Fiskars.pl

Idealnytrawnik.pl

poniedziałek, 7 października 2013

Oblicza jesieni 2

Po chłodnych dniach i porankach z przymrozkami nadeszła cieplejsza aura. Miniony weekend zapisał się słońcem i ciepłem, temperatura w cieniu przekroczyła +18 stopni C. O takiej jesieni marzy chyba każdy z nas. Jednakże od czerwcowego przesilenia letniego (21.06.2013 godz. 07.04) dni są już coraz krótsze, a od przesilenia jesiennego okres kiedy jest ciemno przeważa w ciągu doby nad czasem gdy jest widno. Słońce nad Warszawą wzeszło dziś o 06.49 a zajdzie o 17.57. Dzień będzie trwać 11 godzin i 14 minut. I tak dzień będzie się skracał aż do przesilenia zimowego, które nadejdzie 21 grudnia 2013 o godz. 18.11. Od tego momentu rozpocznie się astronomiczna zima, a dnia zacznie przybywać. 

Ubiegłotygodniowe poranne przymrozki spowodowały śmierć kwiatów takich jak begonie, niecierpki czy dalie miniaturowe. Inne rośliny, krzewy i drzewa liściaste zaczynają powoli zmieniać barwy i gubić liście. Wczoraj pisałem o zabezpieczeniu oczka wodnego przed opadającymi liśćmi. Dziś zapraszam na krótką fotorelację dokumentującą zmiany niektórych roślin w moim ogrodzie.

Klon palmowy powoli zaczyna robić się purpurowy. Rośnie w półcieniu dlatego też nie przebarwia się zbytnio na kolor czerwony w okresie letnim. Do zimy przygotowują się również kaktusy. Opuntia phaeacantha longispina powoli wypuszcza wodę do korzeni przez co jej człony stają się wiotkie. Kładą się wręcz na otaczające je kamienie. 


Inne opuncje odmiany phaecantha Camanchica mają mniejsze i bardziej okrągłe człony. One już też powoli odprowadzają wodę i zaczynają pokładać się na kamieniach.


Ta druga odmiana rośnie w moim ogrodzie już od kilku lat. Zimują bez problemów w gruncie. Jedyne czego potrzebują to piaszczyste i przepuszczalne podłoże. W dobrych warunkach, gdy rosną na słonecznym i ciepłym miejscu kaktusy te kwitną i owocują. Niestety pomimo tego, że rosną u mnie w najbardziej nasłonecznionym miejscu to i tak mają zbyt dużo cienia. Ale taki już urok mieszkania wśród drzew.

Zapraszam do codziennej lektury bloga. Znajdą tu Państwo zapiski i zdjęcia ukazujące zmiany w ogrodzie zależnie od pór roku. napisze również o kondycji roślin oraz o ich zimowym zabezpieczeniu!

2 komentarze:

 1. Bardzo się cieszę, że pogoda nam się poprawiła. Wykorzystuję teraz każdą wolną chwilę żeby przygotować ogród do zimy.
  Klon wygląda ślicznie w swoich kolorowych barwach. Pozdrawiam Cię Andrzejku bardzo ciepło.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj Ewuniu! U nas dziś od rana niskie chmury, albo wysoka mgła :) Na szczęście jest dosyć ciepło. Rano było +12 stopni. Jesień powoli zmienia nasze otoczenie, ale w sumie jest pięknie. Chociaż ja już tęsknię za wiosną. Pozdrowienia. Miłego dnia!

   Usuń