Partnerami bloga są:

Fiskars.pl

Idealnytrawnik.pl

poniedziałek, 11 lutego 2013

Przygotowania do wiosny 2 - Araukaria chilijska

Witam serdecznie wszystkich czytelników. Dziś kolejna porcja informacji o moich przygotowaniach do wiosny oraz o planach zmian w ogrodzie, związanych z tymi właśnie planami. Wśród roślin, które zamierzam kupić w tym roku jest prastara araukaria chilijska (Araucaria araucana). Kilka lat temu araukaria rosła już w moim ogrodzie, ale źle dobrane miejsce oraz ówczesny brak umiejętności odpowiedniego zadbania o nią doprowadziły do śmierci rośliny.

Araukaria pojawiła się w moim ogrodzie w 2009 roku. pierwszą zimę przetrwała bez większych uszkodzeń. Była jednak osłonięta agrowłókniną, która chroniła ją przed dużymi mrozami. 

Tak wyglądała kilka tygodni po posadzeniu.


Araukaria chilijska jest bardzo starym drzewem. na ziemi rośnie od wielu tysięcy lat. Jej naturalnym środowiskiem są Andy w Ameryce Południowej. Według różnych źródeł wytrzymuje spadki temperatur do -20 stopni C. Młode rośliny w naszym klimacie wymagają jednak zabezpieczenia na zimę. Poza tym lubi dużą wilgotność powietrza. 

W 2010 roku araukaria rosła jak na drożdżach. Widać to na poniższym zdjęciu po rozwoju gałązek.


Niestety brak zabezpieczenia zimowego oraz brak odpowiedniej wilgotności podłoża podczas zimy 2010/2011 doprowadził drzewko do śmierci.

W tym roku jeszcze raz spróbuję hodowli tej rośliny. 

Duże araukarie możecie Państwo obejrzeć na moim blogu w poście pt. Arboretum w Tervuren z dnia 16 stycznia 2013 roku.

Zapraszam do lektury.

Zapraszam również do odwiedzania mojej strony internetowej www.zimozielonyogrod.pl


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz