Partnerami bloga są:

Fiskars.pl

Idealnytrawnik.pl

sobota, 16 lutego 2013

Luty w ogrodzie - porównanie lat 2008-2013

Zima powoli odpuszcza, jest jeszcze trochę śniegu, ale powoli topnieje. Dziś zapraszam w podróż do niedalekiej przeszłości. Pokażę Państwu jak wyglądał ogród 16 lutego w poszczególnych latach, rozpoczynając od 2008 roku.W tym czasie ogród się zmieniał, trochę się powiększył, przybyło też roślin, a niektóre z nich zostały wymienione na inne. Pogoda również płatała figle. 

Luty 2008 roku było dosyć kapryśny. 16 dnia miesiąca było lekko poniżej zera, za to świeciło piękne słońce.


W nocy spadł świeży śnieg. Nie było go jednak zbyt wiele. Ujemna temperatura sprawiła, ze oczko wodne było zamarznięte. To jest moje poprzednie oczko wodne. Była to plastikowa forma wkopana w ziemię. Niestety oczko było zbyt płytkie żeby trzymać w nim ryby. Mogłyby nie przeżyć zimy.


A to już 16 lutego 2009 roku.Było trochę więcej śniegu. No i brakowało słońca.


Temperatura oscylowała wokół 0 stopni C. Nocami było lekko poniżej a w ciągu dnia trochę powyżej zera. Mokry śnieg lekko topniał.


Wieczorem 16 lutego 2010 zrobiłem kilka zdjęć ogrodu. Obfite opady śniegu i ujemna temperatura dawały się we znaki. Ścieżki wyglądały jak korytarze wydrążone w białej skale. W moich okolicach taka ilość śniegu to rzadkość. 


Trzeba jednak przyznać, że wyglądało to pięknie.


W 2011 roku rzadko miałem możliwość robienia zdjęć w ogrodzie. Przygotowania do Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej wymagały ogromnych nakładów pracy. Czasami jednak udawało mi się znaleźć czas również dla ogrodu. Latem tego roku nastąpiły w nim wielkie zmiany! A koniec tego roku przyniósł zmiany w moim życiu. Zamknąłem na zawsze pewien rozdział związany z pracą.

16 lutego był w tym roku dosyć zimny i śnieżny. Nie było jednak tęgich mrozów.


Nawet oczko wodne nie było w pełni zamarznięte. Wyżowy front atmosferyczny przyniósł trochę chłodu ale również obdarzył nas porcją słońca tak bardzo potrzebnego zimową pora.


Zima 2012 roku była dosyć krótka. Ale gwałtowne spadki temperatur w połowie stycznia i niewielka przy tym ilość śniegu spowodowały dosyć spore zniszczenia wśród roślin w ogrodzie. 16 lutego nie było tego jeszcze widać.


Pogoda tego dnia była dosyć ładna. Był lekki mróz, ok. -5 stopni, co widać po liściach rododendronów złożonych jak parasolki. Rośliny te pozbywając się wody z liści do korzeni chronią się przed niskimi temperaturami.


A dziś są +2 stopnie C. Śnieg powoli znika z ogrodu. 


Szczerze mówiąc jestem już zmęczony zimą. Nie przepadam zresztą za tą porą roku i z utęsknieniem czekam na wiosnę. Dni są już coraz dłuższe i każdy z nich przybliża nas do najwspanialszej pory roku, kiedy młoda zieleń liści jawi się setkami odcieni i wszystko budzi się do życia.

Póki co jednak wciąż mamy zimę. Odczuwa ją również oczko wodne. Mam nadzieję, ze ryby które tam zimują dzięki pomocy napowietrzacza i małej grzałki przeżyją zimę bez uszczerbków.


Zapraszam wszystkich czytelników na moją stronę internetową www.zimozielonyogrod.pl

7 komentarzy:

 1. U mnie brakuje słoneczka bo tylko szarość i przenikliwe zimno już nie ma śniegu długi czas.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj Agatko! Dzięki za komentarz! Ja już nie mogę doczekać się wiosny! Pozdrowienia!

   Usuń
 2. Super sprawozdanie z lat poprzednich :-) Fajna sprawa tak porównać ogród jak wyglądał kiedyś a jak dzisiaj. Zaraz odwiedzę stronę www jestem ciekaw co tam masz ciekawego. Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj Krzysiu! Dzięki za komentarz! Ciekaw jestem czy strona Ci się podobała. Jeśli masz jakieś uwagi bądź sugestie to chętnie ich wysłucham. Strona ma służyć ludziom dlatego będę wdzięczny za Twoje przemyślenia. Galeria jeszcze jest w budowie, podobnie porady czy mała architektura. Staram się dodawać również nowe artykuły w zakładce "Moje rośliny". :) Pozdrawiam serdecznie. Andrzej.

   Usuń
 3. Świetny pomysł z tym porównaniem. Masz niezłe archiwum. Ja też to robię, lubię porównywać te same okresy z różnych lat. Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj Ewuniu! Bardzo dziękuję za komentarz! Serdeczne pozdrowienia w oczekiwaniu na wiosnę :)

   Usuń
 4. Witaj Ewuniu! Bardzo dziękuję za komentarz! Serdeczne pozdrowienia w oczekiwaniu na wiosnę :)

  OdpowiedzUsuń