Partnerami bloga są:

Fiskars.pl

Idealnytrawnik.pl

wtorek, 12 lutego 2013

Rośliny zimozielone pod śniegiem - zbliżenia

W rejonie, w którym mieszkam cały czas utrzymuje się lekka zima. W nocy temperatura spada poniżej zera, do -2 czy -4 stopni, a w dzień lekko przekracza zero. Słupek rtęci ledwie dochodzi jednak do +2 stopni. Dlatego też wciąż utrzymuje się śnieg, który spadł kilka dni temu. Słońce coraz mocniej grzeje powodując topnienie śniegu na dachu i na liściach roślin. Na niektóre krzewy trzmieliny kapie woda z pełnych śniegu rynien i dachu, tworząc na nich sopelki.


Ostrokrzew Argentea Marginata również jest przyprószony śniegiem. Działanie słońca i temperatury oscylujące wokół +1 stopnia powodują, że śnieg topnieje na listkach. W tym miejscu należy dodać, że zbliża się szczególnie niebezpieczny okres dla roślin. Coraz mocniej grzejące słońce i ujemne temperatury w nocy powodują dużą różnicę temperatur. Dlatego też zalecane jest okrywanie roślin żeby nie dopuścić do ich zbytniego nagrzania w ciągu dnia, a następnie zmarznięcia nocą. Póki jednak nie są to duże spadki temperatur nic im nie grozi.


Podobnie wygląda mahonia. Ale ona jest znacznie bardziej odporna na różnice temperatur niż opisywany powyżej ostrokrzew.


Również pierisowi japońskiemu nie są straszne takie późno zimowe wahania temperatur.


Śnieg osadził się również na bluszczu krzewiastym. Ale jemu też nic nie grozi.


Trochę martwię się o bluszcz pospolity Goldheart. Sprzedawca zapewniał mnie, że spokojnie wytrzyma zimę. Zobaczymy w jakiej kondycji roślina będzie wiosną. Różne źródła podają, że powinien wytrzymywać nasze mrozy bez większych problemów. Dlatego też mam nadzieję, że zima go nie zniszczy. 


Zapraszam Państwa na moją stronę internetową www.zimozielonyogrod.pl gdzie znajdą Państwo wiele różnych informacji o roślinach oraz o zagospodarowaniu ogrodu.

2 komentarze:

  1. Zachwycająco wygląda pieris - jakby właśnie zakwitł przebijając się przez warstwę śniegu. Myślę, że dotąd zima była łaskawa dla naszych roślin. I niech tak pozostanie. Serdecznie pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witaj Ewuniu! Dziękuję za miły komentarz! Tak, to prawda, zima w tym sezonie jest naprawdę łaskawa. U mnie było raptem kilka nocy z temperaturą dochodzącą do -15 stopni. Pewnie przy gruncie było ciut chłodniej, ale to i tak jest nic! Serdeczności!!!

      Usuń