Partnerami bloga są:

Fiskars.pl

Idealnytrawnik.pl

niedziela, 24 lutego 2013

Dąb ostrolistny - Quercus ilex

Będąc w Ogrodzie Botanicznym we Wrocławiu natknąłem się na nietypowy i rzadko spotykany w naszej strefie klimatycznej dąb. To wiecznie zielona odmiana tego drzewa. Sporo ich rośnie w krajach śródziemnomorskich. W Polsce poza OB we Wrocławiu nie widziałem nigdzie takiego krzewu. W cieplejszym klimacie rośnie on w formie niewielkiego drzewa, u nas pewnie będzie sporym krzewem.Poniżej jego zdjęcie ze wspomnianego ogrodu.


Szukałem w necie informacji na temat tej odmiany dębu. Po wielu poszukiwaniach odnalazłem stronę, która podaje w miarę wiarygodne informacje w zakresie mrozoodporności roślin. Wyczytałem tam, że może on rosnąć aż do strefy 7a. Oznacza to, że w wielu rejonach zachodniej Polski powinien przeżyć zimę.

Jestem ciekaw czy ktoś z Państwa ma jakiekolwiek doświadczenia w uprawie tej rośliny? Bardzo proszę o informacje w komentarzu lub na maila zimozielonyogrod@gmail.com Będę wdzięczny za każdą informację o Państwa doświadczeniach w jego uprawie.

10 komentarzy:

 1. Niestety nie pomogę bo dla mnie to nowość. Ale jest niesamowity i bardzo oryginalny. Nie wiem Andrzejku jak to robisz, że wynajdujesz takie perełki. Pozdrawiam serdecznie i miłego dnia.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj Ewuniu! Bardzo dziękuję za miłe słowa! Również życzę Ci spokojnego i miłego dnia i tygodnia!

   Usuń
 2. a ja jednak mimo wszystko spróbuję jego uprawy w Lublinie:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pewnie, trzeba próbować. Jeśli uda mi się gdziekolwiek kupić sadzonkę to u siebie też spróbuję. Trzymam kciuki, daj znać jak znajdziesz gdzieś sadzonki. Pozdrawiam. Andrzej.

   Usuń
  2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

   Usuń
  3. We Frankfurcie nad Odrą rośnie w centrum miasta duże stare drzewo tego gatunku. Kilka rośnie też w Szczecinie. Sam posadzę go w tym roku (Frankfurt (Oder)/Słubice). W Cottbus, 80 km od Frankfurtu wysadzone tym są całe ulice, wygląda świetnie.
   Pozdrawiam, Michał

   Usuń
  4. Witaj! Uwielbiam to drzewko! Jest prześliczne. Oczywiście szczególnie pięknie prezentuje się zimą :) W zachodniej Polsce nie powinno być problemów z jego uprawą .Jeśli tylko znajdę gdzieś sadzonkę to na pewno też spróbuję u siebie, czyli na południowo-zachodnich przedmieściach Warszawy :) Pozdrowienia.

   Usuń
 3. W Szczecinie na bramie portowej (centrum miasta )rosną 2 duże dęby zimozielone.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Super, bardzo dziękuję za informację :)

   Usuń
 4. W Szczecinie na bramie portowej (centrum miasta )rosną 2 duże dęby zimozielone.

  OdpowiedzUsuń