UWAGA!

BLOG ZOSTAŁ PRZENIESIONY

NA PORTAL

www.zimozielonyogrod.pl

ZNAJDZIECIE TAM

ZARÓWNO STARE JAK I NOWE WPISY


Partnerami portalu są:

Fiskars.pl

Idealnytrawnik.pl

czwartek, 2 sierpnia 2012

Kwiaty doniczkowe na taras, balkon lub schody

Każdy z nas lubi letnie kwiaty, które swoimi kolorami wnoszą do naszych ogrodów radość, ciepło, a przede wszystkim piękno. W moim ogrodzie znaleźć można przede wszystkim liściaste krzewy zimozielone, ale znalazłem też trochę miejsca na kwiaty. Co prawda nie rosną one bezpośrednio w ziemi lecz w doniczkach na schodach, ale ich koloryt wnosi do ogrodu dużo różnorodności. 


Pisałem już o pelargoniach na balkonie i kwiatach na schodach. Dziś jednak chciałbym pokazać kilka nowych kwiatów, w tym piękną różowo-fioletową odmianę dalii karłowatych oraz begonie. 

Na powyższym zdjęciu widać aksamitki, które moja mama wyhodowała z nasion, begonie ie niecierpki.

Aksamitki są bardzo wdzięcznymi kwiatami i można je z powodzeniem polecać początkującym ogrodnikom. Rosną na każdej praktycznie gleby i są odporne zarówno na przesuszenie i słońce jak i na wilgoć. Ich kwiaty mogą być różnokolorowe, od żółtego, poprzez pomarańczowy i różne odcienie czerwieni, aż do ciemnoczerwonego, prawie krwistego. Często spotykamy aksamitki dwubarwne. Pamiętajmy aby usuwać przekwitnięte kwiaty.Te najpopularniejsze osiągają wysokość do 30 cm. Spotkać można jednak odmiany, które dorastają do nawet 1 metra. Aksamitki są roślinami jednorocznymi. Sadzonki otrzymuje się z uprzednio wysianych nasion.
CIEKAWOSTKA: Aksamitki pochodzą z terenów Ameryki Środkowej, głównie z Meksyku.

Innym kwiatkiem zdobiącym nasze ogrody jest miniaturowa dalia. Pisałem już o niej, kiedy kupiłem dwie dalie koloru żółtego. CIEKAWOSTKA: Dalie, podobnie jak aksamitki  pochodzą z Meksyku.


Dziś przedstawiam Państwu nowy nabytek, dalię różową. Miniaturowe dalie mają jednak kwiaty w wielu kolorach. Można spotkać żółte, pomarańczowe, czerwone, różowe czy mieszane. Kwitną do pierwszych przymrozków. Dalie są bardziej wymagające niż aksamitki, krócej również kwitną. Nie lubią zbyt wilgotnego powietrza i potrzebują więcej słońca. Służy im również nawożenie. Są to rośliny wieloletnie. Należy jednak bulwy wykopać po pierwszych przymrozkach i przechowywać je do wiosny w pomieszczeniu o temperaturze ok. 15 stopni. Można je posadzić w doniczki już wczesną wiosną, ale wtedy donice trzymamy w domu. Wystawiamy je na zewnątrz dopiero w maju, kiedy nie ma już porannych przymrozków.


Równie pięknymi kwiatami są begonie, ale im poświecę oddzielny post. Są tego naprawdę warte!

O niecierpkach już pisałem, zapraszam do lektury starszych postów o kwiatach na balkony i tarasy.

Dziś jeszcze kilka słów o... bazylii, która zdobi chodnik przed wejściem do domu. To aromatyczne zioło znajduje szerokie zastosowanie w mojej kuchni. Uchylę teraz Państwu rąbka tajemnicy. Już niedługo zaproszę Was na mojego nowego bloga, na którym znajdziecie informacje co facet może i potrafi zrobić w kuchni przy garnkach!

Poniżej zdjęcie mojej bazylii.


Zapraszam do lektury!

6 komentarzy:

  1. czy storczyki nadawałyby się na balkon, czy tylko do pomieszczenia?

    OdpowiedzUsuń
  2. Przyznam się, że nie jestem specem od storczyków, jednak sądzę, że latem można je wystawić na balkon. Polecam jednak stronę www.storczyki.pl gdzie można znaleźć wiele cennych informacji o ich uprawie.

    OdpowiedzUsuń
  3. fajnie opisane, a kwiaty pięknie ozdabiają wejście domu

    OdpowiedzUsuń
  4. Odpowiedzi
    1. Witam Panie Andrzeju ! Piękne kwiatki ! Proszę mi napisać jakie kwiatki polecałby Pan na balkon oprócz aksamitek, pelargonii, surfinii, begonii? Dodam, że mój balkon jest latem strasznie nasłoneczniony ! Uwielbiam kwiaty w kolorze różu bieli i fiolet ! Pozdrawiam

      Usuń
    2. Witam! Bardzo dziękuję za komentarz. Co do kwiatów balkonowych, poza już wcześniej wymienionymi polecałbym bratki (już od wczesnej wiosny), miniaturowe dalie (jest ich bardzo duży wybór), werbeny, fuksje lub powojniki. Ponadto bardzo ładnie wygląda połączenie roślin wieloletnich np. róż pnących z bluszczem pospolitym i roślinami jedno lub dwuletnimi. W przypadku gdy balkon jest słoneczny należy zadbać o odpowiednią wilgotność gleby! Czyli dosyć często trzeba podlewać rośliny. Ważne jest również ich regularne nawożenie. Jeśli pojawią się jakieś inne pytania chętnie na nie odpowiem. Zapraszam serdecznie do lektury innych postów na moim blogu. Pozdrawiam i życze miłego wieczoru. Andrzej Zawadzki.

      Usuń