Partnerami bloga są:

Fiskars.pl

Idealnytrawnik.pl

sobota, 11 sierpnia 2012

Juka ogrodowa - Yucca filamentosa

Jakiś czas temu pisałem o jukach, które rosną w moim ogrodzie. Najpierw posadziłem je w łukach położonych równolegle do ścieżek ogrodowych. W tym roku przesadziłem je nad oczko wodne, gdzie kilka odmian juk wraz z palmą mrozoodporną tworzy tzw. egzotyczny zakątek. 

Poniżej zdjęcie zakątka zrobione dziś tj. 08 sierpnia 2012 roku. "Stary zakątek", o którym piszę poniżej jest po prawej stronie zdjęcia.


Dla przypomnienia podam nazwy poszczególnych roślin rosnących w egzotycznym zakątku. Ta najbliżej dolnej części zdjęcia to Yucca Gloriosa, za nią rośnie Yucca Baccata. Przy kamieniach otaczających oczko wodne rosną Yucca Filamentosa (juka karolińska albo nitkowata). Po ich prawej stronie widać natomiast palmę mrozoodporną Trachycarpus Naini Tal. Za palmą widać kaktusy mrozoodporne - opuncje. Informacje o tych roślinach możecie Państwo znaleźć na moim blogu (m.in. w poście pt. "Oczko wodne - otoczenie" oraz w poście poświęconym opuncjom pt. "Kaktus mrozoodporny - Opuncja...", a także w postach z marca i kwietnia, poświęconych jukom ogrodowym "Yucca - egzotyka w ogordzie cz. 1 i 2). Serdecznie zapraszam do lektury.

Poniżej zdjęcie oczka, za którym widoczne są juki. Chciałbym, zeby powstały z nich zimozielone kępy, które co roku będą pięknie kwitnąć.Tak jak już pisałem wcześniej miejsce juk w łukach otoczonych kostką granitową zajęły bukszpany. Niedawno jednak odkryłem, że w miejscach gdzie rosły juki, wyrastają nowe małe sadzonki juk. W ziemi musiały pozostać fragmenty bulw - czyli korzeni juk, z których wyrosły młode roślinki. Wczoraj postanowiłem je wysadzić z bukszpanów. Ku mojemu zdziwieniu pozostałości po bulwach juk bardzo się rozrosły. Mam nadzieję, że wraz z jukami usunąłem pozostałości bulw. Muszę się przyznać, że było mi szkoda wyrzucać te młode sadzonki oraz bulwy i postanowiłem przesadzić 4 kępy traw, a w ich miejsce zasadzić małe juki nitkowate. Tak powstał drugi, mniejszy i skromniejszy egzotyczny zakątek przy oczku wodnym. Oto on (po lewej stronie oczka):


 Jak Państwo widzą ogród cały czas się zmienia. I na pewno w przyszłości też będzie się zmieniać. Chociażby dlatego, że mam wciąż w głowie nowe pomysły, czasami również jakaś roślina uschnie albo przemarznie i trzeba ją wykopać, a w jej miejsce posadzić coś innego.

Zapraszam do śledzenia mojego bloga.

2 komentarze:

 1. Świetny blog, zapraszam do mnie na www.naszekwiatki.blogspot.com
  oraz na stronę z kosmetykami MARIZA www.e-mariza.pl

  Pozdrawiam
  Mateusz

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj! Dziękuję za miłe słowa, na pewno będę regularnie odwiedzać Twojego bloga i stronę. Zapraszam również na moją stronę internetową www.zimozielonyogrod.pl Pozdrawiam serdecznie. Andrzej Zawadzki.

   Usuń