Partnerami bloga są:

Fiskars.pl

Idealnytrawnik.pl

piątek, 10 sierpnia 2012

Bukszpan wieczniezielony Variegata

Przed Wielkanocą, w dniu 06 kwietnia 2012 roku pisałem o bukszpanie wieczniezielonym, tamten post poświęcony był jednak poodstawowej odmianie tego krzewu. Dziś kilka słów o odmianie Variegata, która jest bardzo dekoracyjna z uwagi na piękne wybarwienie liści. 

Bukszpan wieczniezielony Variegata (Buxus sempervirens Variegata) jest zimozielonym krzewem liściastym. Rośnie bardzo wolno. Roczne przyrosty dochodzą do ok. 5-8 cm. W moim ogrodzie rosną od maja 2012 roku dwa bukszpany Variegata. Posadziłem je w miejscu półcienistym, najwięcej słońca jest tam w godzinach porannych. W innych porach dnia na ogół to miejsce jest zacienione. 

Oto moje dwa malutkie bukszpany Variegata.


Powinien być sadzony w miejscach zacisznych i osłoniętych od mroźnych i wysuszających wiatrów. W chłodniejszych rejonach kraju zaleca się osłanianie krzewów na zimę agrowłókniną. Należy również pamiętać, aby w przypadku dużych opadów śniegu strzepywać go z gałązek, gdyż zbyt duża ilość białego puchu może połamać krewy.

Tak jak odmiana podstawowa bukszpanu wyjątkowo dobrze znosi on cięcie oraz formowanie.

Różne strony internetowe podają, że uprawa bukszpanu Variegata możliwa jest w strefach USDA od 9 do 6b. Informacje o strefach mrozoodporności znajdziecie Państwo na mojej stronie internetowej www.zimozielonyogrod.pl  Serdecznie zapraszam do lektury.

Poniżej kolejne zdjęcie bukszpanów Variegata (w prawym dolnym roku zdjęcia), tym razem w towarzystwie odmiany podstawowej bukszpanu, bluszczy oraz jałowców płożących (także płożących).


Bukszpany Variegata nie mają dużych wymagań glebowych. Nie lubią ciężkiego i mokrego oraz gliniastego podłoża. Ściółkowanie np. korą sosnową chroni system korzeniowy rośliny przed nadmiernym przesuszeniem oraz przed zmarznięciem. Wymagają regularnego, ale niezbyt obfitego podlewania

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz