Partnerami bloga są:

Fiskars.pl

Idealnytrawnik.pl

piątek, 3 sierpnia 2012

Begonie

Zgodnie z wczorajszą obietnicą dziś przedstawię Państwu jeden z najpiękniejszych kwiatów balkonowych i rabatowych: begonię. Te wspaniałe rośliny pochodzą z tropikalnych rejonów kuli ziemskiej. Nie spotka się ich jedynie w naturze w Australii, poza tym kontynentem rosną wszędzie tam, gdzie jest ciepło i wilgotno. Jak podaje Wikipedia najliczniejsza grupa odmian begonii występuje w Ameryce Południowej. Różne źródła podają, że można wyróżnić ok. 1200, a nawet 1500 odmian begonii. W Polsce begonie uprawiane na zewnątrz są roślinami jednorocznymi. Można spotkać również begonie uprawiane w doniczkach w domach i mieszkaniach. Te są roślinami wieloletnimi. 

Wikipedia podaje również, że nazwa "begonia" pochodzi od nazwiska francuskiego botanika M. Begona.

Na poniższym zdjęciu begonia wraz z niecierpkiem, kwitnąca na schodach wejściowych do mojego domu.


Begonie są roślinami bulwiastymi. Ich ogromnym atutem jest to, że świetnie rosną w miejscach cienistych i półcienistych. Pomimo tego wymagają stale wilgotnej gleby, a więc i regularnego podlewania. Najlepiej rosną w żyznej, przepuszczalnej glebie o lekko kwaśnym odczynie. Podłoże próchnicze świetnie się nada dla begonii. Dzięki temu, że begonie lubią cień mogą rosnąć nawet na wystawie północnej, gdzie nie dociera światło słoneczne.

UWAGA! Podlewając begonie musimy uważać aby nie zmoczyć liści. begonie tego bardzo nie lubią i liście mogą żółknąć i usychać. Poza tym nie wolno nabłyszczać liści begonii. To też im szkodzi. 

W sklepach ogrodniczych i w dużych marketach możemy kupić specjalny nawóz do begonii. Jego skład jest optymalny dla tej rośliny.

Begonie występują również w formie zwisającej. Mają wtedy piękne, drobne kwiaty. Poniżej zdjęcie tych kwiatów z Wikipedii.

 

Begonie mogą być atakowane przez różne choroby i szkodniki. Wikipedia podaje, że są one podatne na różne choroby grzybowe takie jak: szara pleśń, mączniak właściwy czy czarna zgnilizna korzeni.Długotrwałe opady deszczu mogą sprzyjać rozwijaniu się tego typu chorób. Należy wtedy rośliny opryskać specjalnymi preparatami przeciw chorobom grzybowym. Begonie mogą być też atakowane przez przędziorki oraz przez nicienie, które niszczą roślinę od korzeni. Jeśli liście zaczynają matowieć, a na ich spodniej stronie zauważymy pajęczynki jest to znak, że na naszej begonii zamieszkały przędziorki. Roślina zaatakowana przez nicienie ma nabrzmiałe korzenie, a jej liście się odbarwiają. niestety nie ma na to żadnego antidotum, a zaatakowane rośliny należy wyrzucić.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz