Partnerami bloga są:

Fiskars.pl

Idealnytrawnik.pl

wtorek, 14 sierpnia 2012

Trawnik - pielęgnacja w sierpniu

Trawnik na ogół jest głównym elementem naszego ozdobnego ogrodu. W dużej mierze to on decyduje o jego urodzie. Dlatego bardzo ważna jest właściwa pielęgnacja naszego zielonego dywanu.

Pomimo tego, że w tym roku lato jest dosyć kapryśne i często pada deszcz musimy pamiętać o podlewaniu trawnika. Szczególnie w miejscach gdzie rosną duże drzewa liściaste takie jak dąb czy klon. Pod ich koronami trawnik może przesychać. Po pierwsze dlatego, że drzewa poprzez system korzeniowy pobierają duże ilości wody z gleby, po drugie, dlatego, że gęste korony nie przepuszczają wody deszczowej. Dopiero gdy mocno pada przez kilka godzin krople deszczu prześlizgują się przez zwarte i gęste gałęzie drzew i spadają na ziemię (trawnik). Ważna jest również jakość podłoża. Jeśli jest ono zbyt piaszczyste i bardzo przepuszczalne, wtedy nasz trawnik będzie szybciej wysychał. 


Kolejnym zabiegiem pielęgnacyjnym trawnika, który wykonujemy w sierpniu jest odchwaszczanie. Polega ono na ręcznym usunięciu zbędnych chwastów, które zbyt rozrośnięte mogą niszczyć wygląd trawnika. Możemy również zniszczyć chwasty chemicznie używając specjalnych oprysków przeznaczonych na rośliny dwuliścienne bądź na poszczególne rodzaje chwastów (np. na popularny mniszek lekarski czyli mlecz). Pamiętajmy jednak, żeby nie opryskach przez nieuwagę krzewów, gdyż wtedy poza chwastami również ich się skutecznie pozbędziemy.


Innym zabiegiem, który zapobiega m.in. rozrastaniu się chwastów, ale przede wszystkim poprawia natlenienie korzeni traw jest aeracja. Nasz trawnik po kilku latach (2-4) jest już tak rozrośnięty, że korzenie mieszanek tra mogą cierpieć na brak tlenu. Aeracja to tak naprawdę napowietrzenie korzeni. Jest tot bardzo prosty zabieg i możemy go wykonać zarówno ręcznie (widłami czy bolcami) jak i za pomocą specjalnego urządzenia (aeratora). Mogą one być ręczne albo mechaniczne (często z koszem na usunięte "rurki" trawnika). Na ogół zabieg napowietrzania (aeracji) wykonujemy wiosną, ale jeśli tego nie zrobiliśmy to druga połowa sierpnia jest dobrym momentem aby odświeżyć nasz trawnik. Aeracja polega na robieniu niewielkich dziurek w darni i dopuszczeniu w ten sposób powietrza do korzeni traw. Urządzenia mechaniczne usuwają "rurki" darni, które możemy wysypać na kompost. 


W sierpniu nie wolno zapomnieć o regularnym koszeniu trawnika. Jak należy wykonywać tę czynność, jak często oraz w jakich porach dnia piszę w osobnym poście pt. "Koszenie trawnika" z 02 lipca 2012. Informacje o wyborze kosiarki do ogrodu znajdą Państwo natomiast w poście pt. "Kosiarka elektryczna, spalinowa, a może ręczna?" z dnia 26 lipca 2012. Serdecznie zapraszam do lektury.

Druga połowa sierpnia jest idealnym momentem na nawożenie naszego trawnika. O ile jednak wiosną nawozimy trawnik mieszankami bogatymi w azot, który odpowiedzialny jest za intensywny wzrost trawnika, to późnym latem używamy mieszanek nawozowych bogatych w fosfor czy potas. Fosfor niezbędny jest trawnikowi przez cały sezon wegetacyjny gdyż dzięki niemu rozrasta się system korzeniowy traw. Nie jest on wypłukiwany z gleby, dlatego użycie go jesienią w większej dawce pozwoli na zdrowy rozrost korzeni aż do czasu gdy ziemia zamarznie. Potas uodporni nasz trawnik na mróz, susze (również tę zimową) oraz choroby.

Zapraszam do regularnych odwiedzin bloga. Praktycznie codziennie znajdziecie tu Państwo informacje o pielęgnacji ogrodu, w tym również trawnika!

Więcej informacji o zakładaniu i pielęgnacji trawnika znajdziecie Państwo na mojej stronie internetowej www.zimozielonyogrod.pl 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz