Partnerami bloga są:

Fiskars.pl

Idealnytrawnik.pl

niedziela, 5 sierpnia 2012

Leszczyna pospolita Contorta - Corylus avellana Contorta

Przy moim oczku wodnym od 3 lat rośnie piękna odmiana leszczyny pospolitej "Contorta" (Corylus avellana "Contorta"). Ten niewielki krzew ma bardzo powyginane gałązki - trochę jak wierzba mandżurska, i równie poskręcane liście. Podobnie jak inne leszczyny jego owocem są orzechy laskowe, które są przysmakiem wiewiórek żyjących w koronach drzew zarówno w moim ogrodzie jak i u sąsiadów.

Tak wyglądała leszczyna Concorta tuż po posadzeniu przy starym oczku wodnym. Zdjęcie zostało zrobione 17 maja 2009 roku.


Dziś ten krzew wygląda zupełnie inaczej ale o tym za chwilę. 

Leszczyna pospolita "Concorta" pięknie prezentuje się jako pojedynczo posadzony krzew. Dorasta do wysokości około 2 metrów, jej średnica jest na ogół równa lub większa niż wysokość. Niektóre źródła podają, że może osiągnąć wysokość nawet 5 metrów. Lubi miejsca słoneczne lub półcieniste. Powinno się ją sadzić w żyznej i wilgotnej glebie. Nie lubi przesuszania. Rosnąc w miejscu nasłonecznionym wymaga stałej wilgoci w podłożu.


Roślina ta nie wytwarza zbyt dużej ilości orzechów i raczej nie powinniśmy liczyć na to, że kiedykolwiek będzie nimi obficie obsypana. Jednak posadzona w żyznej glebie na pewno będzie miała więcej orzechów niż gdyby rosła w słabym podłożu. Ta odmiana leszczyny jest ozdobna głównie z uwagi na pozwijane liście i poskręcane gałęzie, które są ozdobne również w okresie, kiedy na krzewie nie ma liści.

Poniżej zdjęcie leszczyny "Contorta" w moim ogrodzie wykonane wczoraj popołudniu tj. 04 sierpnia 2012 roku.


Zbyt mocno rozrośnięte krzewy leszczyny "Concorta" można przycinać, lecz roślina ta nie za bardzo lubi cięcie. Ja radziłbym jedynie cięcie kosmetyczne lub lecznicze, w przypadkach gdy któreś z gałązek przemarzną bądź obeschną. Możliwe jest również cięcie starszych pędów.

Jeszcze jedną ozdobą tej odmiany leszczyny są bazie, które często pojawiają się już w grudniu. na ogół jednak okres kwitnienia przypada na luty. Wtedy na krzewie można zauważyć piękne i długie bazie w kolorze ciemnożółtym. Dodam, że bazie to tak naprawdę kwiaty leszczyny.


Z uwagi na dosyć wolny wzrost i możliwość cięcia mogę polecić tą odmianę leszczyny do nawet niewielkich ogrodów. Ładnie prezentuje się posadzona jako soliter np. przy oczku wodnym. Mimo tego, że nie jest krzewem zimozielonym (a o tych głównie jest mój blog) na pewno jest to roślina, którą warto się zainteresować.

2 komentarze:

  1. nie tylko wiewiórki lubią orzechy,ja też lubię

    OdpowiedzUsuń
  2. He he, ja też uwielbiam orzechy :)

    OdpowiedzUsuń