Partnerami bloga są:

Fiskars.pl

Idealnytrawnik.pl

wtorek, 13 grudnia 2016

Mroźny dzień

Tym razem prognozy pogody sprawdziły się w stu procentach. Wczoraj wieczorem zaczął chwytać mróz. Na południowo-zachodnich przedmieściach Warszawy dziś rano było prawie - 7 stopni, podobni jak we Wrocławiu i okolicach. Ostatnia noc najzimniejsza była na południu kraju. W Tatrach słupki rtęci spadły do -18 stopni! W Zakopanem -13, niewiele cieplej w Kielcach  czy Jeleniej Górze -11. W na ogół ciepłej Zielonej Górze było -5, tyle co w Gdańsku. Ale w Gdyni czy Pucku było już tylko -2. Nad ranem najcieplej było w Ustce, Kołobrzegu i Kamieniu Pomorskim gdzie termometry wskazywały po -1,6 stopnia C. Takie temperatury to sprawka zimnych mas powietrza podążających nad Polskę znad północno-zachodniej Rosji. Oprócz mrozu przyniosło ono jednak piękną i słoneczną pogodę. 

Dziś w ciągu dnia w Świnoujściu i na południowym zachodzie kraju były ok. +2 stopnie, w okolicach Trójmiasta, Warszawy czy na Warmii i Mazurach ok. -1 stopnia C. Najchłodniej było w Małopolsce i na Podkarpaciu -2 stopnie C. 

Najbliższa noc przyniesie kolejny front, tym razem znad północnego Atlantyku. Dlatego na zachodzie kraju możemy spodziewać się dodatnich temperatur i deszczu, a w Centrum czy na Wschodzie lekkiego mrozu. Jutro w Warszawie mają być +3 stopnie i ma padać deszcz. 

Dziś piękna pogoda nakazywała wręcz spacer po ogrodzie. Chwyciłem więc aparat i zrobiłem kilkanaście zdjęć oszronionych roślin. 

Wilgotne powietrze w połączeniu z ujemną temperaturą malują na liściach piękne wzorki.

Poniżej trzmieliny pnące.


A to już wzorki na ostrokrzewach. W tym roku na odmianie ilex meserveae Blue Princess jest wyjątkowo dużo owoców.


Mróz spowodował zwinięcie się liści nie tylko różaneczników ale także wielu innych roślin. Dlaczego tak się dzieje? O tym zjawisku napisze już wkrótce. 


 Wyjątkowo pięknie wyglądały dziś liście bluszczu kolchidzkiego Sulphur Heart.


Szron osiadł też na jukach karolińskich.


Oczko wodne w nocy zamarzło. Na omszonych kamieniach osadził się szron.


Na szczęście wczoraj  udało mi się umieścić w oczku sztuczny przerębel z grzałką i napowietrzaczem. 


Dziś większa część kraju była skąpana w słońcu. I w tych miejscach temperatura była na ogół niższa od 0 stopni C. Tam, gdzie w ciągu dnia pojawiły się chmury (zachód) słupki rtęci podskoczyły do +1 czy +2 stopni. Rozkład chmur nad Europą o godz. 13.30 obrazuje poniższe zdjęcie satelitarne pochodzące ze strony internetowej www.sat24.com


Natomiast temperatury na Starym Kontynencie (godz. 13.45) widoczne są na mapie pochodzącej ze strony internetowej www.wetterzentrale.de


W mojej okolicy słońce nie podgrzało dziś zbytnio powietrza.  Szron na trawniku i na rośłinach utrzymał się przez cały dzień. 


Serdecznie zapraszam do codziennej lektury bloga!

2 komentarze:

 1. Twój ogród w promieniach słońca wygląda bajecznie.
  Pędzę do dalszej pracy.
  Pa:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo dziękuję Lusiu :-) Serdeczności!

   Usuń