Partnerami bloga są:

Fiskars.pl

Idealnytrawnik.pl

piątek, 3 lipca 2015

Magnolia Grandiflora Edith Bogue - 2 lata w ogrodzie

Za oknem upał! Jest 12.30, a termometry już wskazują +31 stopni w cieniu. Ale w końcu mamy lato i trzeba się cieszyć z takiej pogody. Jedyne czego od wielu dni, a nawet tygodni brakuje to opady! W mojej okolicy taki prawdziwy, porządny deszcz nie spadł od bardzo dawna. Trzeba na okrągło podlewać, krzewy sobie jakoś radzą ale trawa i tak wysycha.

Dziś jednak chciałbym zaprosić Państwa na drugi artykuł z cyklu poświęconego roślinom, które posadziłem w ogrodzie 2 lata temu. Tu muszę nadmienić, że nie są to zwykłe krzaczki, lecz bardzo rzadko spotykane rośliny. W pierwszym artykule opisałem araukarię chilijską. Dziś będzie o magnolii Grandiflora Edith Bogue (magnolia wielkokwiatowa Edith Bogue).

Krzew posadziłem na początku lipca 2013 roku. Podobnie jak araukaria, przyjechał do mnie aż z czeskiej Pragi. Paczka szła prawie tydzień ale rośliny świetnie to wytrzymały. Tak magnolia wyglądała tuż po posadzeniu.Magnolia wielkokwiatowa Edith Bogue (magnolia Grandiflora Edith Bogue) to, jak podają różne źródła jedna z najbardziej odpornych na duże mrozy odmian tego krzewu. 

Pierwsza zima nie była jej straszna. Należy jednak zauważyć, że nie była długa ani mroźna. Raptem przez kilka nocy temperatury spadały przy gruncie poniżej -20 stopni C. 

Drzewko świetnie się zadomowiło w moim ogrodzie i w ubiegłym roku zakwitło. 


 
Odmiana ta została wyselekcjonowana w USA w stanie New Jersey. Jej odkrycia dokonała mieszkanka tego stanu Pani Edith Bogue (stąd nazwa). Pewnej zimy gdy temperatura spadła poniżej –30 stopni C prawie wszystkie magnolie zimozielone wymarzły. Ta jedna jedyna przetrwała siarczyste mrozy bez większych uszkodzeń. Jest to najprawdopodobniej jedyna zimozielona magnolia, którą można uprawiać w strefie 6 USDA. O strefach mrozoodporności piszę w osobnej zakładce w menu głównym strony. 

W tym roku moja "Edytka" ma sporo nowych przyrostów. Niestety nie widać pąków kwiatowych, które powinna zawiązać już w czerwcu. Najpewniej w tym roku nie będzie kwiatów. Za to ma sporo nowych liści.
Magnolia wielkokwiatowa Edith Bogue jest zimozielonym krzewem liściastym, dorastającym do wysokości nawet 5 – 8 metrów, przy szerokości ok. 3 – 4 m. W naszym klimacie raczej takich rozmiarów nie osiągnie, ale w dobrych warunkach dorosła roślina powinna mieć ok. 3-4 metry wysokości. Ma wzniesiony pokrój i rośnie stosunkowo szybko.

Więcej informacji o tej magnolii (i nie tylko) znajdziecie Państwo na mojej stronie internetowej www.zimozielonyogrod.pl w zakładce "Moje rośliny".

Serdecznie zapraszam do codziennej lektury bloga. Już wkrótce pojawią się tu kolejne artykuły o roślinach, które w tym roku obchodzą swoje drugie urodziny!

4 komentarze:

 1. Ja w tym roku kupiłam dwa drzewka magnolii, ale jeszcze czekają na wsadzenie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Super, gratulacje! Moja magnolia nie gubi liści na zimę, ale lubię też te, które nie są zimozielone :) Tylko miejsca już w ogrodzie brakuje :)

   Usuń
 2. I ja w końcu dorwałem "Edytę". Mam nadzieję, że jak inne magnolie będzie mi rosła na kamieniu wapiennym.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oby dobrze rosła :-) Pozdrowienia z Mediolanu. Tutaj rośnie mnóstwo olbrzymich magnolii wielkokwiatowych!

   Usuń