Partnerami bloga są:

Fiskars.pl

Idealnytrawnik.pl

czwartek, 23 lipca 2015

Koszenie trawnika


Dziś zapraszam do obejrzenia kilku zdjęć mojego trawnika. Nie jest to może murawa rodem z przedmieść Londynu. Nie jest to również idealnie gęste i zielone pole golfowe. Ale mimo to uważam, że i tak wygląda ładnie. 

Trawnik to chyba jeden z najważniejszych elementów ogrodu. Jest czymś, co w głównej mierze  decyduje o jego pięknym wyglądzie. Nie muszę pisać Państwu o tym, jak trudno jest utrzymać trawnik w miejscu, gdzie jest mało słońca, a gleba z uwagi na lesisty teren nie wspomaga naszych codziennych starań. A tak jest właśnie w moim ogrodzie.


Panująca w mojej okolicy susza ma niebagatelny wpływ na kondycję wszystkich roślin. Krzewy trzeba teraz regularnie podlewać, podobnie jak trawnik. Jednak ostatnie deszcze sprawiły, że troszkę przesuszona i lekko pożółknięta murawa zaczęła się znów pięknie zielenić. Trawnik kosiłem w ubiegłą sobotę, jednak jutro rano wyjeżdżam na kilka dni i dlatego postanowiłem ją skosić również dzisiaj. I to mimo tego, że od soboty zbytnio nie urosła. 
 

Nie ukrywam, że kosząc trawnik pozbierałem automatycznie liście, których znów trochę spadło. To kolejny efekt suszy. Najwięcej liści gubią brzozy, sporo leci też z dębów. 

Ogólnie przyjęto, że trawnik w okresie wiosennym i jesiennym powinniśmy kosić co ok. 6 - 10 dni, zależnie od gatunku posianych traw.   W okresie letnim, kiedy temperatury są wyższe koszenie możemy przeprowadzać częściej, nawet co 4 - 5 dni. Jest to oczywiście zależne od tempa wzrostu trawy, pogody, nasłonecznienia itp.

 
Idealna wysokość skoszonego trawnika to od 3 do 5 cm. Jeżeli nasz trawnik nie był długo koszony i trawa jest bardzo wysoka, wtedy musimy skosić go kilkakrotnie, skracając trawę za każdym razem o 1/3 jej wysokości. W razie takiej konieczności koszenie powtarzamy co ok. 3 dni. Zasada cięcia trawy o 1/3 jej wysokości tyczy się również regularnie koszonych trawników. Nigdy nie powinniśmy obcinać więcej niż właśnie 1/3 wysokości trawy. Trawy sportowe można ciąć do wysokości 2,5 - 3 cm.

W okresie letnim, kiedy jest mniej opadów trawa powinna być trochę wyższa (o ok. 1 cm) po skoszeniu, niż w okresach wiosennym i jesiennym. 


W ogrodzie cały czas coś się dzieje. Coś trzeba podlać, co innego podciąć a jeszcze inną roślinę zasilić nawozem. Na szczęście podczas mojej nieobecności ogród nie zostanie bez opieki. 

Serdecznie zapraszam do codziennej lektury bloga!

2 komentarze:

 1. Znowu gdzieś wyjeżdżasz?
  Twój trawnik jest doskonale utrzymany.
  Pozdrawiam:)*

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo dziękuję Lusiu! Na kilka dni wyskoczyłem na południe Polski. Jestem teraz w Cieszynie :-) Pozdrowienia!

   Usuń