Partnerami bloga są:

Fiskars.pl

Idealnytrawnik.pl

wtorek, 14 lipca 2015

Urodzinowy prezent!

Juki w moim ogrodzie rosną w półcieniu. Najpiękniej rośliny te kwitną w pełnym słońcu. Ale w końcu jedna z moich juk postanowiła w tym roku zakwitnąć. Troszkę późno, bo wszędzie już krzewy te dawno kwitną. Ale tym bardziej przyjemnie, że pierwsze kwiaty rozwinęły się w niedziel, w moje 44 urodziny!Juka karolińska (Yucca filamentosa), zwana również juką nitkowatą albo po prostu ogrodową jest zimozieloną byliną, która bardzo dobrze znosi polskie warunki klimatyczne. Wg różnych źródeł może ona rosnąć w strefach mrozoodporności USDA od 4 do 10. 


Roślina ta pochodzi z południowej części Stanów Zjednoczonych.

Lubi miejsca słoneczne, na których lepiej kwitnie. Posadzona w półcieniu może kwitnąć rzadziej i mniej obficie. Jukę karolińską sadzimy w glebie przepuszczalnej i piaszczysto-próchniczej, bogatej w wapń i lekko zasadowej. W okresie letnim wymaga regularnego podlewania i cotygodniowego nawożenia. Stare liście, rosnące w dolnej części rozety możemy przycinać. Nada to naszej juce szczególnie egzotycznego wyglądu.


Serdecznie zapraszam do codziennej lektury bloga!

8 komentarzy:

 1. Witaj Andrzejku!
  Wszystkiego najlepszego z okazji urodzin !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  Z przyjemnością odbyłam spacer po Twoim ogrodzie. Jest pięknie.
  A co do juk. U mnie dopiero teraz rozkwitają.
  Przed chwilą byłam w ogrodzie po "zieleninę" i zmartwiłam się troszkę, że nie będę miała żadnego zdjęcia kwitnących lilii.
  Musiały być spore upały bo wszystkie kwiaty w tak krótkim czasie wykwitły. Szkoda.
  Pozdrawiam serdecznie:)*

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo dziękuję Lusiu za pamięć i za życzenia! Tydzień temu były u nas straszne upały. 38 stopni! Wszystko zamarło! No i kwiaty też to niestety odczuły! Pozdrowienia Lusiu, piękny miałaś urlop! Cudne zdjęcia :)

   Usuń
 2. Oo Andrzeju naj naj naj naj naj naj naj naj najlepszego z okazji urodzin ;))) Zdrowia i satysfakcji ogrodniczej :))

  OdpowiedzUsuń
 3. No seteczki życzę ;) I nadal takiej pasji ogrodowej jak dotąd

  OdpowiedzUsuń
 4. Andrzejku - przyjmij spóźnione ale za to bardzo szczere życzenia urodzinowe. Życzę Ci dużo zdrówka i spełnienia wszystkich marzeń. Juka zrobiła Ci wspaniałą niespodziankę! Przesyłam uściski.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo dziękuję Ewuniu! Moja juka jest bardzo niepozorna, za mało ma słońca. Liście ma spore, ale myślałem, że z braku światła nigdy nie zakwitnie. A w tym roku niespodzianka :) Najpierw wypuściła pąki, a w moje urodziny otworzyła pierwsze kwiatki :) Pozdrowienia Ewuniu :)

   Usuń