Partnerami bloga są:

Fiskars.pl

Idealnytrawnik.pl

niedziela, 14 grudnia 2014

Arbutus menziesii - Pacific madrone

W kwietniu tego roku miałem przyjemność zwiedzać stolicę Republiki Czeskiej - Pragę. Jednym z miejsc, które odwiedziłem był oczywiście tamtejszy ogród botaniczny. Relacje z tego wspaniałego miejsca można znaleźć na moim blogu. Będąc w ogrodzie szczególnie zachwyciłem się jedną z rosnących tam roślin. To Arbutus menziesii (Pacific madrone).
To przepiękne zimozielone drzewo rośnie w Pradze w gruncie! Po powrocie do domu szukałem w necie informacji o tym wspaniałym drzewku. Jak się okazuje rośnie ono na zachodnim wybrzeżu Ameryki Północnej od Kalifornii aż po południową Kanadę.
Bardzo jestem ciekaw jak sobie razie w Pradze, gdyż większość źródeł podaje, iż przy -10 stopniach C liście drzewa ulegają zniszczeniu. Przy niższych temperaturach drzewo obumiera. 

Liście Arbutusa do złudzenia przypominają liście fikusa Elastica.Ogólnie rzecz biorąc roślina wygląda bardzo egzotycznie. Co się z nią dzieje, kiedy w Pradze jest zima i temperatury spadają nocami do kilkunastu stopni poniżej zera? A przecież w Pradze to się może zdarzyć. Stolica Czech ma klimat podobny do Wrocławia, więc jak to robią, że utrzymują tego cudaka w gruncie?

 

A może Państwo macie jakieś doświadczenia związane z uprawą tej rośliny w Polsce? Z niecierpliwością czekam na informacje! A może napiszę do praskiego ogrodu? Może podadzą mi jakąś receptę na uprawę tej rośliny?

Serdecznie zapraszam do codziennej lektury bloga!

8 komentarzy:

 1. Genialne drzewo!!!! Ogrody botaniczne potrafią zaskakiwać! Jak mi się uda to w przyszłym roku zobaczę te drzewko ale to melodia przyszłości więc jeszcze się nie cieszę bo lubię zmieniać zdanie co do podróży. Ale Warszawę tym razem muszę odwiedzić i Ogród w Powsinie!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak będziesz w Warszawie to z przyjemnością Cię oprowadzę po różnych fajnych miejscach. Powsin jest super! Pozdrowienia!

   Usuń
 2. L'ho vista solo una volta e mi sono sempre chiesto perché non viene usato di più. È davvero una bellissima pianta!

  Un saluto :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo ciekawy okaz i pieknie kwitnie, dobrze że są chociaż informacje dla zwiedzających o danej roślinie czy drzewie.
  Np. w Parku Mużakowskim jest wiele ciekawych okazów lecz nie ma żadnej informacji .... pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj :) Masz rację! Mi też zawsze brakuje informacji o roślinach. Co prawda w ogrodach botanicznych na ogół są one dostępne, ale w arboretach czy parkach już z tym trudniej :( Pozdrowienia!

   Usuń
 4. Odpowiedzi
  1. Witaj :) Prawda, że jest piękna :) Pozdrowienia!

   Usuń