Partnerami bloga są:

Fiskars.pl

Idealnytrawnik.pl

niedziela, 9 marca 2014

Wrzośce

W ostatnich latach coraz większą popularność zdobywają u nas rośliny wrzosowate. Do rodziny tej należą zarówno wrzosy jak i ich bliscy kuzyni wrzośce. Dziś napisze o tych ostatnich. Ich uroda warta jest zainteresowania się tymi roślinami i posadzenia ich w ogrodzie.

Wrzośce to małe zimozielone krzewinki, których listki przypominają wyglądem igiełki. Rośliny te lubią miejsca, które są słoneczne i osłonięte od wiatrów. Jest to szczególnie ważne zimą, gdy wrzośce narażone są na mroźne i wysuszające wiatry.


Wielość odmian oraz różna kolorystyka ich kwiatów powodują, że z wrzośców moną układać fantastyczne kompozycje ogrodowe. Będą wyglądać pięknie jeśli posadzimy je w kilku grupach, każda innej odmiany. W każdej z grup sadzimy po kilka roślin jednej odmiany. Dzięki temu uzyskamy wspaniałe i kolorowe plamy. Jednakże równie pięknie będą wyglądać jako pojedyncze krzewinki wkomponowane w inne rośliny, np. zimozieloną trawę niebieską.

Wrzośce lubią przepuszczalną glebę o kwaśnym odczynie. Dlatego też mogą rosnąc w towarzystwie większości liściastych krzewów zimozielonych takich jak np. różaneczniki, laurowiśnie czy pierisy.

W odróżnieniu od wrzosów, które kwitną zazwyczaj jesienią, wrzośce kwitną już od wczesnej wiosny aż do jesieni. Umiejętne skomponowanie tych dwóch rodzajów roślin spowoduje, że nasz kobierzec będzie kolorowy przez cały sezon wegetacyjny.

Wrzośce, które kwitną najwcześniej (luty, marzec) powinno się po przekwitnięciu przycinać. Inne odmiany kwitnące w kwietniu, maju czy czerwcu przycinamy wczesną wiosną.Niestety nie wiem jaką mam odmianę wrzośców. W sklepie nie miały tabliczki czy naklejki z nazwą własną. Rok temu kwitły latem, dlatego też dopiero kilka dni temu obciąłem uschnięte kwiatostany. Mam nadzieję, że nie przeszkodzi to w ich tegorocznym rozroście i kwitnieniu. Tak wyglądał jeden z wrzośców po przycięciu.


Wrzośce nie są zbyt wymagającymi roślinami. Nie lubią natomiast zbyt mokrego podłoża. Zasilamy je wiosną nawozem do roślin kwaśnolubnych. Możemy też użyć nawozu o przedłużonym działaniu. Miejsce wokół wrzośców dobrze jest ściółkować korą sosnową. Po pierwsze zapobiegnie ona zbyt szybkiemu parowaniu wody z podłoża, po drugie uchroni miejsce to przed chwastami, a po trzecie lekko zakwasi podłoże. Tak jak pisałem wyżej wrzośce bardzo lubią lekko kwaśną ziemię.

Dla kontrastu z pierwszym zdjęciem pokażę Państwu zdjęcie trawy niebieskiej i wrzośców zrobione tuż przed przycięciem tych ostatnich.


Serdecznie zapraszam do polubienia funpage'a "Zimozielony ogród", który znajduje się na portalu społecznościowym Facebook. Można to zrobić tutaj: Lubię to

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz