Partnerami bloga są:

Fiskars.pl

Idealnytrawnik.pl

sobota, 22 marca 2014

Barwinek - zimozielona ozdoba ogrodu

W moim ogrodzie rosną 4 gatunki barwinka. Trzy z nich to barwinek pospolity (Vinca minor), w tym jeden z ciemnozielonymi liśćmi, a dwa różnych odmian z listkami biało zielonymi. Czwarta z krzewinek to barwinek większy (Vinca major). Ten ostatni jest trochę mniej odporny na niskie temperatury i zimą części rośliny, które są ponad śniegiem mogą przemarzać. Wiosną trzeba je obciąć. Roślinie na pewno nic się nie stanie. 

Poniżej podstawowa odmiana barwinka pospolitego.Barwinek jest ozdobną zimozieloną krzewinką liściastą, dorastającą do wysokości ok. 20 centymetrów. Łodygi barwinka osiągają nawet metr długości, przy czym częściowo mogą być zdrewniałe. Ponadto łodygi mają zdolność ukorzeniania się gdy na swojej drodze napotkają właściwe podłoże. Barwinek rośnie dosyć szybko.

Barwinek pospolity występuje praktycznie w całej Europie poza Skandynawią i północną Rosją. Jego zasięg dochodzi na wschodzie aż do Kaukazu.

A to odmiany z kolorowymi listkami. Tu kwiatki będą chyba fioletowe.A to jeszcze inna "kolorowa" odmiana. Będzie kwitnąć na niebiesko.Zimuje w gruncie bez żadnych większych problemów (bez okrywania).

Jego liście są zimozielone, skórzaste i całobrzegie, osiągają długość ok. 5 cm. Mają ciemnozielony kolor i krótkie ogonki. Niektóre odmiany barwinka takie jak Argenteovariegata mają liście biało-pstre, a np. Aureovariegata żółto-pstre.

Podstawowa odmiana barwinka pospolitego kwitnie na niebiesko. Są jednak odmiany takie jak Alba, które mają białe kwiaty. Inne z kolei mogą kwitnąć na fioletowo.

Poniżej barwinek większy.


Barwinek pospolity nie ma dużych wymagań glebowych. Lubi żyzne, lekko kwaśne podłoże. Świetnie rośnie w cieniu, i obok bluszczy i kopytnika jest zdecydowanym liderem wśród roślin cieniolubnych. Można go sadzić pod koronami drzew. Dobrze znosi czasowe przesuszenie podłoża, ale bardziej mu służy regularne, ale niezbyt obfite podlewanie.

4 komentarze:

 1. Lubię bardzo kwiaty ale nie znam wszystkich nazw.Miłego wieczorku.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hej Agatko! U mnie kwiatów mało jest bo ogród zacieniony. ale troszkę ich rośnie :) Serdeczności!

   Usuń
  2. Agatko, mam pytanie:
   Czy barwinek można posadzić na agrowłókninie. Wróciłam z wakacji z Czech i tam widziałam barwinek na włókninie. Byłam zdumiona. Jakie jest Twoje zdanie w tej sprawie. Pozdrawiam,
   Maria

   Usuń
  3. Witaj Mario! Barwinek może rosnąć na agrowłókninie, należy się jednak liczyćz tym, że wtedy nie będzie się rozrastał poprzez korzenie, a jedynie poprzez gałązki. U mnie rośnie na włókninie przysypanej korą sosnową i rozrasta się właśnie poprzez gałązki, które ukorzeniają się w korze. Pozdrowienia!

   Usuń