Partnerami bloga są:

Fiskars.pl

Idealnytrawnik.pl

piątek, 1 marca 2013

Marzec - przygotowania do wiosny w ogrodzie

Dziś 01 marca. Zima powoli ma się ku końcowi i czas zacząć myśleć o przygotowaniach do wiosennych prac ogrodowych. Rozpoczęła się również meteorologiczna wiosna. Co prawda mogą zdarzyć się jeszcze zimne dni z opadami śniegu, ale świecące coraz mocniej słońce i zmiany napływu mas powietrza na atlantyckie bądź południowe powodują, że temperatura powoli ale nieustannie będzie rosła. Również prognozy długoterminowe wskazują, że po chwilowym weekendowym delikatnym ochłodzeniu nadejdą ciepłe i, co najważniejsze słoneczne dni. Możemy już powoli przygotowywać się do prac ogrodowych, które czekają nas w tym miesiącu. Najważniejszą na pewno będzie posprzątanie ogrodu po zimie. Trzeba usunąć z trawnika połamane gałęzie oraz resztki liści, które opadły już zimą. Możemy również zagrabić trawnik. Na razie trzeba to jednak robić delikatnie. Na wertykulację czy aerację trawnika przyjdzie jeszcze czas. 

Możemy pokusić się już o posadzenie w ogrodzie pierwszych kwiatów. To bratki!


Bratek ogrodowy (albo fiołek ogrodowy) jest sztucznie wyhodowanym mieszańcem trzech odmian fiołków. Jest rośliną dwuletnią, osiągającą wysokość do ok. 25 cm. Istnieje bardzo wiele odmian bratka ogrodowego, w każdym praktycznie kolorze. Ponadto wiele rodzajów bratka jest dwubarwne. Kwitnienie przypada na okres od marca, aż do lipca. W ciepłe zimy bratki mogą kwitnąć już od grudnia. Są to rośliny dwuletnie. Co ciekawe bratek ogrodowy znosi spadki temperatur poniżej 0 stopni, oczywiście pod warunkiem, że pochodzi z zimnej uprawy. Bratki lubią stanowiska słoneczne i lekko wilgotną glebę próchniczą. W miejscach zacienionych rośliny będą przerośnięte, a kwiaty bardzo małe lub nie będzie ich wcale.

A już wkrótce zapraszam na kolejne odsłony marcowych prac ogrodowych! 

Więcej informacji o pielęgnacji krzewów, trawnika czy oczka wodnego znajdziecie Państwo na mojej stronie internetowej www.zimozielonyogrod.pl 

Pytania bądź sugestię proszę kierować na adres e-mail: info@zimozielonyogrod.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz