Partnerami bloga są:

Fiskars.pl

Idealnytrawnik.pl

sobota, 16 marca 2013

Toruń - zimozielone rośliny pod śniegiem

Pozdrawiam wszystkich Czytelników z Torunia. Wybrałem się tu w celach krajoznawczych. I chociaż wciąż leży śnieg to toruńska Starówka prezentuje się naprawdę wspaniale. To jedno z najstarszych miast w Polsce na pewno o każdej porze roku wygląda pięknie. Ujęły mnie wspaniałe budynki, kamienice, wąskie uliczki oraz architektoniczne detale obecne na wielu fasadach czy dachach budynków. Poniżej toruński Dwór Artusa w otoczeniu staromiejskich kamieniczek.


W 1997 roku toruński zespół staromiejski został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO! Ja podaje Wikipedia osadnictwo na obszarze dzisiejszego Torunia rozwijało się już od paleolitu. Osadnicy pojawili się tu ok. 9 000 lat p.n.e. Ok. 1 100 lat p.n.e. istniała tu osada łużycka. przez miasto od wieków prowadził szlak bursztynowy co na pewno przyczyniło się do powstawaniu to różnych osad. Początek miastu w 1230 roku dali jednak rycerze Zakonu Krzyżackiego. już 50 lat później miasto zostało członkiem Hansy! W 1454 roku król Kazimierz Jagiellończyk wydał akt inkorporacyjny, na mocy którego wcielił wraz z Prusami Toruń do Polski. Potwierdził to zawarty w 1466 roku drugi Pokój Toruński. Na poniższym zdjęciu widać Rynek Nowomiejski.


Dalsza część ciekawej historii miasta już jutro. Dziś tylko wspomnę, że do 1793 roku, czyli do drugiego rozbioru Polski Toruń pozostawał w granicach Rzeczypospolitej obojga narodów. 

Teraz pozwolę sobie nawiązać do głównego tematu bloga, a więc do roślin zimozielonych. Przy hostelu przystanek Toruń, w którym się zatrzymałem rośnie kilka z nich. Większość krzewów jest młoda i niezbyt wysoka, ale jest też jedna perełka. to trzmielina pnąca szczepiona na pniu.


Są tu również mahonie.


Spod śniegu nieśmiało wyglądają młodziutkie juki nitkowate.


W tej zimowej scenerii jest jedna oznaka zbliżającej się wiosny. To mała magnolia, której pąki tylko czekają na nadejście ciepłych dni. Niestety nie jestem w stanie rozpoznać jaka to odmiana, jest za mała i nie ma kwiatów. Na to wciąz jeszcze trzeba poczekać. Oby do wiosny.


Pisząc o Toruniu nie można zapomnieć o Mikołaju Koperniku czy toruńskich piernikach. Na Starym Mieście stoi statuetka piernikarki. 


Więcej o Toruniu, Mikołaju Koperniku i tutejszych liściastych roślinach zimozielonych przeczytacie Państwo już jutro na moim blogu.

Tymczasem zapraszam wszystkich Państwa na moja stronę internetową www.zimozielonyogrod.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz