Partnerami bloga są:

Fiskars.pl

Idealnytrawnik.pl

wtorek, 19 sierpnia 2014

Ogród botaniczny w Krakowie

Ostatni długi weekend spędziłem w Krakowie. Wczoraj wróciłem do domu, a dziś mam przyjemność zaprezentować państwu pierwszą część foto relacji z Ogrodu botanicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego. To najstarszy ogród botaniczny w Polsce. Został założony w 1783 roku. Jak podaje strona internetowa Ogrodu powstał on z inicjatywy Komisji Edukacji Narodowej jako zakład pomocniczy katedry chemii i historii naturalnej. Pierwszym dyrektorem był Jan Jaśkiewicz (1749-1809). Obszar, obejmujący początkowo ok. 2,4 ha zakomponowano jako park barokowy typu francuskiego, w obrębie którego urządzono kolekcje roślin leczniczych oraz ozdobnych. Na sadzawce, pochodzącej z dawnego starorzecza Wisły, wzniesiono w 1856 r. sztuczna wyspę. Obszar Ogrodu powiększano kilkukrotnie. Swą obecną powierzchnię ok. 9,6 ha uzyskał w latach pięćdziesiątych XX w.

Rośnie tu wspaniała kolekcja roślin. Poniżej olbrzymi kasztan jadalny.


Można tu spotkać wiele liściastych roślin zimozielonych. Te poniżej rosną w donicach, jednak w innym miejscu ogrodu spotkałem aukuby japońskie rosnące w gruncie. 


W szklarniach natrafiłem na olbrzymie kwiaty storczyków.


To ciekawe drzewo to roztrzeplin wiechowaty. Pochodzi ze wschodniej Azji (Chiny, Korea, Japonia). Młode okazy są wrażliwe na duże mrozy, ale starsze drzewka mogą z powodzeniem zimować w Polsce. Młode trzeba po prostu okrywać na zimę agrowłókniną, ale tylko wtedy gdy temperatura ma spaść poniżej -24 stopni.


W centralnej części ogrodu znajduje się szeroka aleja obsadzona pięknymi kwiatami.


W jej okolicy natrafiłem na figowca. Rosną one również w innych częściach ogrodu.


W Ogrodzie botanicznym UJ rośnie wiele różnych gatunków traw. Poniżej widać miskanty, a przed nimi piękne bambusy. 


Jednym z okazalszych drzew jest miłorząb japoński. To okaz żeński, który ma ponad 100 lat i teraz własnie owocuje.


Już wkrótce zapraszam na kolejną relację z tego pięknego miejsca.

6 komentarzy:

 1. Ten ogród botaniczny należy do jednych z moich ulubionych miejsc w Krakowie, chociaż byłem tam tylko raz i do tego kilka lat temu, ale cały czas mam w pamięci te wszystkie dywany kwiatowe i szklarnie pełne tropikalnych roślin. Musze się tam wybrać jeszcze raz ;)
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj, to jedno z magicznych miejsc w Krakowie. W Ogrodzie botanicznym UJ byłem po raz pierwszy w życiu, ale na pewno jeszcze nie raz tam powrócę. Pozdrowienia!

   Usuń
 2. Ja nie byłam jeszcze ale na pewno się wybiorę! Fantastyczne zdjęcia Andrzejku. Niesamowite są te ogromne storczyki!
  Gorąco pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj Ewuniu! Bardzo dziękuję za miły komentarz. To bardzo ciekawe miejsce! Gorąco polecam odwiedziny. Miłego popołudnia, pozdrowionka!

   Usuń
 3. Odpowiedzi
  1. Witaj, to bardzo magiczne miejsce :) Pozdrowienia!

   Usuń